Menu

صنعا: عربستان هیچ توجیهی برای تجاوزاتش ندارد/مواضع قرداحی باعث افتخار تمامی لبنانی‌هاست | ایسنا

صنعا: عربستان هیچ توجیهی برای تجاوزاتش ندارد/مواضع قرداحی باعث افتخار تمامی لبنانی‌هاست | ایسنا
ایسنا

وزیر اطلاع‌ رسانی دولت "نجات ملی" یمن خاطرنشان کرد، جنگ در مأرب، جنگ با نیروها و ائتلاف متجاوزی است که از پوشش هوایی آمریکایی برخوردار است و گروه‌های افراط گر در آن مشارکت دارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت المیادین، ضیف‌الله الشامی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، متجاوزان سعودی بمباران غیرنظامیان و بی‌گناهان را با شیوه قدیمی توجیه می‌کنند.

الشامی در ادامه افزود، ائتلاف سعودی از اهدافی که در عمق عربستان هدف قرار گرفته می‌شود، "غافلگیر و متعجب" شده است و عربستان دیگر هیچ توجیهی برای تجاوزش علیه یمن ندارد.

وی همچنین تصریح کرد، ائتلاف سعودی کودکان و زنان را به صورت آشکار هدف قرار می‌دهد.

وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی همچنین تاکید کرد: ائتلاف سعودی از وجود کارشناسان ایرانی و حزب‌الله لبنان سخن می‌گویند و هیچگونه مدرک و ادله‌ای ارائه نمی‌کنند. اگر هم کارشناسان حزب‌الله و ایران وجود داشتند که از ما حمایت کنند ما به آنها افتخار می‌کردیم.

الشامی ادامه داد، ائتلاف سعودی، فرودگاه صنعاء را بمباران کرد تا مسیر را بر روی فشارهای بین‌المللی به منظور بازگشایی این فرودگاه قطع کنند. واشنگتن به کشورهای متجاوز در جنگ علیه یمن به منظور اجرایی کردن برنامه‌ها و سازو کارهای خود کمک می‌کند.

الشامی همچنین گفت، واشنگتن پس از پیروزهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به طور مستقیم برای توقف جنگ در مأرب وارد عمل شد و مستقیما تهدید کرد که جنگ مأرب، جنگ این کشور است و اجازه تحقق هیچ پیروزی توسط ارتش و کمیته‌های مردمی را نخواهد داد.

وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن همچنین تاکید کرد، جنگ در مأرب، جنگ با نیروها و ائتلاف متجاوزی است که از پوشش هوایی آمریکایی برخوردار است و گروه‌های افراط گر در آن مشارکت دارند.

وی عنوان داشت، ایالات متحده و کشورهای متجاوز در جریان اظهارات خود درخصوص ارائه حمایت به شهروندان یمنی، از شیوه فریبکاری استفاده می‌کنند و آمریکا، پشتیبان مالی، محرک و حامی اصلی گروه‌های افراط گر در یمن است.

الشامی همچنین افزود: ما بین محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و سرکرده سازمان القاعده در یمن تفاوتی قائل نیستیم.

وی گفت، اظهارات آمریکا در خصوص پهپادهای یمنی، نشان دهنده عجز و ناتوانی عربستان است. شاید دولت کنونی آمریکا نمی‌خواهد اشتباهات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور درباره حمایت تسلیحاتی از عربستان را تکرار کند.

الشامی اظهار داشت، عربستان اقدام به بزرگ‌نمایی خود در منطقه می‌کند، اما از مقابله با نیروهای مبارز یمنی و سلاح‌هایی که می‌سازند، عاجز و ناتوان است. صنایع نظامی در یمن درمورد سلاح‌های پیشرفته‌ای که فاش نشده است، به صورت سری و محرمانه عمل می‌کند. سیاست یمن مقابله با این متجاوزان یمن است و اگر ائتلاف سعودی صادق بود، توافق سوئد درباره جبهه ساحلی را اجرایی می‌کرد.

این وزیر یمنی  در خصوص موضوع جورج قرداحی، وزیر اطلاع رسانی سابق لبنان، تاکید کرد، جورج قرداحی موضع آزاد، انسانی و ملی خود را در خصوص جنگ یمن اعلام کرد که باعث افتحار تمامی لبنانی‌ها است. ریال‌های سعودی، باعث سکوت کشورهای عربی و جهان در برابر جنایت‌های آن‌ها در حق یمنی‌ها شده است.

وی در پایان گفت: ایالات متحده دهان‌ها را می‌بندد تا هیچکس با یمنی‌ها همبستگی و حمایت نکنند و مسأله فلسطین، برای ما یک مسأله محوری و اولویت‌دار است و متجاوزان به ما حمله می‌کنند تا این رویکرد یمن را متوقف کنند.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ تاکنون از دولت عبد ربه منصور هادی، دولت مستعفی یمن حمایت می‌کند.

یمن با جنگی مواجه است که جان ۲۳۳ هزار تن از سکنه آن را گرفته و طبق آمار سازمان ملل، باعث شده ۸۰ درصد از جمعیت ساکن این کشور که تعدادشان به حدود ۳۰ میلیون تن می‌رسد، برای رفع نیازهای اولیه خود به حمایت‌ها و کمک‌های بشردوستانه متکی شوند.