Menu

امیرعبداللهیان: سند ژوئن ۲۰۲۰ را کنار گذاشتیم | مشرق

امیرعبداللهیان: سند ژوئن ۲۰۲۰ را کنار گذاشتیم | مشرق
مشرق نیوز

وزیر امور خارجه گفت که در مذاکرات وین سند ژوئن ۲۰۲۱ را کنار گذاشتیم و به سند جدید و مشترکی رسیدیم و افزود: باید به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران گفت: امروز دور جدید مذاکرات در وین شروع می‌شود از جمله موضوعاتی که در دستورکار ماست بحث تضمین و راستی آزمایی است امروز سند مشترک و قابل قبولی روی میز مذاکره کنندگان داریم که آنها را اسناد یک دسامبر و ۱۵ دسامبر می‌خوانیم هم در موضوع هسته‌ای و هم تحریم‌ها، یعنی دیگر سند ژوئن  ۲۰۲۱  را کنار گذاشتیم به سند جدید و مشترکی رسیدیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: از امروز مذاکرات ما حول آن سند مشترک شروع می‌شود از جمله موضوعات در دستورکار در مذاکرات جاری ما بحث تصمین و راستی آزمایی است.

وی گفت: باید در ذیل این واژه ها و موضوعات به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود و پول نفت به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران وارد شود و ما از همه مزایای اقتصادی در برجام  پیش بینی شده بتوانیم استفاده کنیم.

 رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره این‌که آیا زمان دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان قطعی شده است گفت که هنوز نه، ولی در حال تنظیم کردن آن هستیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره ورود ایرانیان خارج از کشور به کشور اظهار داشت: درباره سفر اتباع ایرانی به جمهوری اسلامی ایران در ذیل سایت میخک وزارت امور خارجه که خدمات کنسولی ارائه می دهد محیطی را فراهم کردیم که از روز چهارشنبه بارگذاری می شود و همه ایرانیان مقیم خارج از کشور بدون هیچ استثنائی می توانند در این سامانه  اطلاعات اولیه خود را وارد کنند و ما پس از استعلام از قوه قضاییه و دستگاه های ذیربط امنیتی به آنها پاسخ می دهیم که شما می توانید بدون هیچ مشکلی به ایران سفر کرده و خارج شوید. البته در مدت اقامت در ایران باید تمامی قوانین و مقررات را رعایت کنید. 

وی درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور اظهار داشت: اولین وظیفه خودمان را در دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور ارائه تسهیلات روان و آسان به آنها می دانیم. مثلا در ۴ ماه در سفر به نیویورک و چند کشور دیگر متوجه شدیم که یکی از مشکلات ایرانیان این است که کارت ملی برای فرزندانشان که به سن ۱۵ سال رسیدند با تاخیر صادر شده و برای خیلی ها صادر نشده و اینها برای بازگشایی حساب بانکی در ایران و کارهای اداری فرزندانی که به سن قانونی رسیده اند مشکل دارند لذا تسهیل امور کنسولی ایرانیان را وظیفه اول خودمان می دانیم و فکر می کنیم با تسهیل این امور وقتی رفت و آمد ایرانیان به کشور روانتر شود خود آنها علاقه مندند در سرزمین مادری و زادگاه  خود سرمایه گذاری کنند و در دولت هم قوانین سرمایه گذاری در داخل تسهیل می شود که ایرانیان خارج از کشور بتوانند در داخل سرمایه گذاری کنند.