Menu

ائتلاف آمریکا: از عراق خارج نمی‌شویم | مشرق

ائتلاف آمریکا: از عراق خارج نمی‌شویم | مشرق
مشرق نیوز

سخنگوی ائتلاف آمریکا گفت که ائتلاف از عراق خارج نخواهد شد، بلکه بنا بر اعلام دولت عراق، نقش آن از جنگی به مستشاری تغییر می‌کند.

به گزارش مشرق، «کول هارپر» سخنگوی ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا ادعا کرد که این ائتلاف، پایگاه‌ نظامی در عراق ندارد.

هارپر در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفت که نیروهای ائتلاف آمریکا در پایگاههای عین الاسد در الانبار، اربیل در اقلیم کردستان و مرکز عملیات مشترک در بغداد، مستقر هستند.

وی با بیان اینکه برخی از حملات، به مراکزی صورت می‌گیرد که عناصر وابسته به ائتلاف آمریکا، در آن مستقر هستند، ادعا کرد: «ائتلاف بین‌المللی اکنون هیچ نقش جنگی در عراق ندارد، بلکه مأموریت جدید آن، ارائه خدمات مستشاری و کمک به ارتش عراق و پیشمرگه است».

این سرهنگ آمریکایی در عین حال گفت: «ائتلاف بین‌المللی از عراق خارج نخواهد شد، بلکه بنا بر اعلام دولت عراق، نقش آن (ائتلاف) از جنگی به مستشاری تغییر می‌کند. لذا باقی ماندن در عراق - با این نقش جدید - به درخواست بغداد انجام شده است».

هارپر در پایان گفت که ائتلاف آمریکا، از میزان خسارتی که در نتیجه حملات در داخل عراق به آن وارد شده است، هیچ آماری در اختیار ندارد.

این در حالی است که ائتلاف آمریکا، شامگاه گذشته مدعی شد که از نهم دسامبر (۱۸ آذر ماه) هیچ نیروی رزمی یا نیرویی ندارد که نقش جنگی در عراق داشته باشد.

ناظران می‌گویند که خروج نظامیان آمریکا از عراق، صوری است و نیروهای این کشور از عراق خارج نخواهند شد؛ مسئله‌ای که گروههای مقاومت عراق، هشدار داده‌اند که در صورت باقی ماندن نیروهای آمریکایی، با آنان برخورد خواهند کرد و این مسئله را نقض حاکمیت عراق می‌دانند.

بر اساس بیانیه پایانی که پس از چهارمین دور گفتگوی راهبردی بین بغداد و واشنگتن صادر شد، عراق و آمریکا در ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۱ توافق کردند که تمامی نیروهای رزمی آمریکا تا پایان سال جاری از عراق خارج شوند.