Menu

اسم رمز جدید فشار بر مذاکره کنندگان ایران | مشرق

اسم رمز جدید فشار بر مذاکره کنندگان ایران | مشرق
مشرق نیوز

برخی از رسانه‌های غربی در ادامه فضاسازی‌های منفی علیه روند مذاکرات وین، این بار با اسم رمز مهلت گفت‌وگوها وارد میدان شده و درتلاش هستند تا تیم ایرانی را تحت فشار قرار دهند.

به گزارش مشرق، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا هفته پیش به هاآرتص گفت که آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی پشت درهای بسته در مذاکرات وین یک ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند که زمان آن دور نیست. وی ادعا کرد که تا چند هفته‌ دیگر مذاکره‌کنندگان متوجه خواهند شد که آیا ایران برای راه‌حل دیپلماتیک آماده است یا خیر.

همزمان خانم لیز تراس وزیر خارجه انگلیس نیز هفته گذشته در اظهاراتی غیرسازنده گفت که این دور از مذاکرات، آخرین فرصت برای دستیابی به توافق است.

در همین پیوند، رسانه های غربی مدعی شدند که فرصت زیادی برای نجات برجام نمانده و برای توجیه اقدامات احتمالی دیپلمات‌ها در صورت شکست گفت‌وگوها، ایران را از پیش مقصر نشان دادند.   در همین پیوند آمیخی اشتاین خبرنگار صهیونیست «کان نیوز» امروز در توئیتی نوشت: دیپلمات های غربی به من می گویند که ضرب الاجل آمریکا و کشورهای اروپایی برای مذاکره با ایران در مورد بازگشت به توافق برجام پایان ژانویه و آغاز فوریه است.

با این حال منابع نزدیک به تیم ایرانی می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران اسیر ضرب‌الاجل‌های ساختگی نخواهد شد. دیروز یک منبع آگاه به ایرنا گفت که این ضرب‌الاجل‌ها باعث تغییر خطوط قرمز ایران نخواهند شد و برای ما حالت اضطراری در مذاکرات وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد که پیشرفت حاصل شده درباره متون مربوط به موضوعات هسته‌ای در دور قبل حاکی از تعامل جدی ایران است و الان نوبت طرف‌های مقابل است تا حسن نیت خود را در رابطه با موضوعات تحریمی نشان دهند. این منبع آگاه خاطر نشان کرد که پیشرفت در دور آتی منوط به رویکرد طرف مقابل دارد.

در همین حال سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم امروز به خبرنگاران گفت که جمهوری اسلامی ایران به ضرب الاجل‌های «خودخوانده» وقعی نمی‌نهد و «در وین هستیم که در اولین فرصت به توافقی خوب برسیم. »

وی افزود: توافقی که مطمئن شویم آنچه آمریکا در روی کاغذ متعهد می‌شود با تضمین‌های عینی که از آن می‌گیریم در عمل هم نتایج آن را مشاهده کنیم. برای ایران هیچ کدام از این تاریخ‌های ساختگی قرارداد الزام آور نیست و هدف ما تنها رعایت خطوط قرمز و منافع مردم است. به وین می‌رویم که به نتیجه برسیم و این کارزارهای رسانه‌های برای ما مهم نیست.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از امروز در وین آغاز شده است. علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران صبح امروز در راس هیاتی متشکل از کارشناسان حقوقی، سیاسی و اقتصادی، برای پیگیری دور هشتم مذاکرات درباره رفع تحریم‌های ظالمانه وارد پایتخت اتریش شد و ساعاتی پیش با روسای هیات‌های چین و روسیه دیدار کرد.

بر اساس برنامه اعلام شده، نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک ساعت ۱۸ به وقت محلی وین (۲۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) برگزار خواهد شد.