Menu

چگونه بلغارها از آب گل‌آلود لیر ترکیه ماهی می‌گیرند؟ | مشرق

چگونه بلغارها از آب گل‌آلود لیر ترکیه ماهی می‌گیرند؟ | مشرق
مشرق نیوز

مردم بلغارستان از فرصت پیش آمده ناشی از کاهش ارزش لیر ترکیه استفاده کرده و برای خرید مایحتاج خود به این کشور سفر می‌کنند.

به گزارش مشرق به نقل از بلومبرگ، کاهش ارزش لیر ترکیه در بازار جهانی باعث شده تا قیمت اجناس در این کشور نسبت به کشورهای همسایه پایین‌تر بوده و به عنوان مثال مردم بلغارستان با عبور از مرز مایحتاج خود را از شهرهای غربی ترکیه تأمین کنند.

آنها پس از عبور از مرز ترکیه اول به صرافی مراجعه کرده  سپس به سوپرمارکت‌ها و میوه‌فروشی‌ها در شهرهایی نظیر < span="">ادرنه<> می‌روند و خریدهای خود را انجام می‌دهند.

با نزدیک شدن به عید کریسمس فروشگاه‌های شهر ادرنه مملو از خریداران بلغاری است.

احمدوا، شهروند بلغارستانی، می‌گوید وی ساعت ۳ صبح سوار اتوبوس شده و از مرز رد شده و در صرافی ۲۰۰ لف بلغارستان را با ۱۱۵۰ لیر مبادله کرده و سپس به فروشگاه‌ها رفته است.

یک خانم بلغار دیگر هم با سن حدود ۶۰ سال می‌گوید برای خرید هدیه برای فرزندان و نوه‌هایش از مرز عبور کرده چرا که اجناس در بلغارستان بسیار گران‌تر بوده است.

ترکیه در حال حاضر در گیرودار یک بحران اقتصادی است چرا که نرخ تورم این کشور از ۲۱ درصد عبور کرده و قیمت مواد غذایی، سوخت و حتی لوازم خانگی را به شدت بالا برده است.

برای مردم بلغارستان مراجعه به میوه‌ فروشی‌ها بیشترین جذابیت را از نظر قیمت داشته و معمولاً آنها با صندوق عقب پر ترکیه را ترک می‌کنند.   با وجود رشد ۵۰ درصدی هفته گذشته، ارزش لیر ترکیه نسبت به ابتدای سال هنوز ۳۴ درصد پایین‌تر است.