Menu

تماس تلفنی لاوروف و مقداد درباره لزوم حل و فصل بحران سوریه | ایسنا

تماس تلفنی لاوروف و مقداد درباره لزوم حل و فصل بحران سوریه | ایسنا
ایسنا

مسکو اظهار کرد: وزیر خارجه روسیه امروز، دوشنبه براساس درخواست دمشق با همتای سوری تماس گرفت و هر دو بر لزوم قدم برداشتن در راه حل و فصل بحران سوریه تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و فیصل مقداد، همتای سوری تحولات سوریه را بررسی کرده و بر لزوم قدم برداشتن در مسیر حل سیاسی فراگیر تاکید کردند. 

در این بیانیه آمده است، این دو وزیر نتایج هفدهمین نشست بین‌المللی آستانه که ۲۲ دسامبر در شهر نورسلطان برگزار شد و نیز هفتمین جلسه کمیته قانون اساسی که قرار است ژانویه ۲۰۲۲ برگزار شود، بررسی کردند. طرف روس بر اهمیت ادامه تلاش مثمر ثمر در راستای اصلاح قانون اساسی در چارچوب سوری - سوری تاکید کرد.

طبق این بیانیه، لاوروف بر پایبندی روسیه به ادامه تلاش‌های خود در جهت تحقق اهداف مطرح شده در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت از جمله تضمین حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی و استقلال آن تاکید کرد.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد، لاوروف و مقداد به طور مفصل دیدگاه‌های خود را درباره روند اجرای قطعنامه ۲۵۸۵ شورای امنیت در زمینه تمدید سازوکار مرزها برای انتقال کمک‌های انسانی به سوریه را بررسی کردند. همچنین بر تصمیم متقابل برای ادامه هماهنگی در مواضع دو کشور در این زمینه تاکید کردند.

همچنین وزیران برخی مسائل همکاری روسیه و سوریه از جمله سفر مقداد به مسکو در آینده را بررسی کردند.