Menu

تیراندازی نیروهای طالبان به زنان معترض در کابل | ایسنا

تیراندازی نیروهای طالبان به زنان معترض در کابل | ایسنا
ایسنا

گروهی از زنان با برگزاری تظاهرات اعتراضی در پایتخت افغانستان خواستار رعایت حقوق خود و بهبود کیفیت زندگی خود شدند. بر اساس تصاویر ویدئویی، ده ها زن در این تجمع شرکت کردند. گروهی از زنان افغانستان نیز در نشستی در کابل، از بی‌توجهی و سکوت جامعه جهانی در برابر نقض حقوق زنان افغان از سوی طالبان و دستورات تبعیض‌آمیز آن گروه در برابر زنان افغان، انتقاد کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپدنت، شماری از زنان افغان در واکنش به آنچه که تبعیض و بی‌عدالتی اجتماعی می‌گویند در کابل تظاهرات کرده‌اند. در این تظاهرات زنان با شعار "ما نان می‌خواهیم", گفتند که جامعه جهانی شاهد باشد که رییس جمهور آینده افغانستان یک زن خواهد بود.

زنان معترض با سر دادن شعار «آرزوهای ما را آتش زدید، ما را آتش نزنید»، از طالبان خواستند که زنان را از حقوق اساسی‌شان محروم نکنند و اجازه دهند که زنان نیز ‌مانند مردان از حق انسانی برخوردار باشند. آنان از جامعه جهانی نیز خواستند که صدای زنان افغان را بشنوند و از آنان حمایت کنند.   

تیراندازی نیروهای طالبان به زنان معترض در کابل | ایسنا

در قطعنامه که از سوی «سازمان مشارکت سیاسی  زنان افغانستان» منتشر شد، آمده است که زنان افغان باید به حقوق اساسی‌شان دست‌یابند، مدارس دخترانه در سراسر افغانستان دوباره باز شوند، زنان افغان در ساختار نظام سهیم باشند، و از ترورهای هدفمند جلوگیری شود.

آنان همچنین خواستار برداشته شدن محدودیت‌های وضع‌شده بر زندگی و کار زنان شدند و از عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، خواستند به دلیل سخنان توهین‌آمیزی که در مورد زنان و فرهنگ افغانستان ایراد کرده است، عذرخواهی کند.

سازمان مشارکت سیاسی زنان افغانستان در این قطعنامه تاکید می‌کند که برای جلوگیری از فاجعه و تداوم بی‌ثباتی در افغانستان، طالبان باید به خواست‌های مردم، به‌ویژه زنان افغان احترام بگذارند و جامعه جهانی نیز باید خواست‌های آنان را حمایت کند و اجازه ندهد که طالبان زنان را از اساسی‌ترین حقوق‌شان محروم کنند.

برخی گزارش‌ها از تیراندازی نیروهای طالبان به سوی این زنان تظاهرکننده حکایت دارد.

گفته شده این حادثه در نزدیکی بیمارستان ایتالیا رخ داده است. از قربانیان و مجروحان خبری در دست نیست.