Menu

احتمال فروش ده‌ها «جنگنده سوخو-۳۵ » به ایران | مشرق

احتمال فروش ده‌ها «جنگنده سوخو-۳۵ » به ایران | مشرق
مشرق نیوز

چند وبگاه تخصصی در امور نظامی از احتمال فروش چند فروند جنگنده سوخو-۳۵ ساخت روسیه به ایران خبر دادند.

به گزارش مشرق، چند وبگاه  تخصصی امور نظامی روز سه شنبه مدعی احتمال فروش جنگنده‌های «سوخو-۳۵ اس ایی» از سوی روسیه به ایران شدند.

وبگاه «۱۹۴۵» به نقل از وبگاه «اویاسیون‌لاین» نوشت که روسیه درخواست‌هایی برای فروش جنگنده‌های سوخو-۳۵ SE از سوی ترکیه و الجزایر دریافت کرده اما با توجه به وضعیت هشداردهنده خاورمیانه این کشور خواستار فروش این جنگنده‌های چند منظوره به ایران است.

در این گزارش ادعایی آمده است که روسیه دستکم ۲۴ فروند جنگنده سوخو-۳۵ را به ایران میفروشد. این جنگنده‌ها در ابتدا قرار بود به مصر فروخته شوند، اما آمریکا مصر را تهدید به تحریم کرد. بنابراین ۱۵ فروند از این نوع جنگنده‌ها که اینک آماده شده ممکن است تا اوایل سال جاری میلادی و بر اساس قرار داد دو جانبه عازم ایران شوند.

این وبگاه در ادامه نوشت، (رژیم) اسرائیل و عربستان سعودی احتمالاً به انتقال این هواپیماها به ایران توجه خواهند کرد زیرا از توانایی‌های سوخو-۳۵ واقفند. روسیه چهار فروند سوخو-۳۵ را ماه اکتبر در سوریه مستقر کرد و امیدوار است که آنها به دولت اسد کمک کنند.

در خاتمه این گزارش آمده است، ایرانی‌ها باید قبل ازعملیاتی شدن سوخو-۳۵، آموزش‌های فراوانی را روی آن‌ها انجام دهند، اما این جنگنده در نهایت باید تا زمان فروش وارد خدمت ایران شود. این جنگنده ارتقاء قابل توجهی برای نیروی هوایی ایران خواهد بود که معمولاً از جنگنده‌های «اف-۱۴ تامکت»، «اف-۴ فانتوم» و «میگ-۲۹» را در میان انبوهی از هواپیماهای جنگنده قدیمی‌تر استفاده می‌کند.

سوخو-۳۵ توانایی انجام گستره‌ای از دشوارترین مانورها را در بالاترین کیفیت داراست. شرکت آمریکایی «رند کورپوریشن» پس از یک پژوهش در سال ۲۰۰۸ میلادی، جنگنده سوخو-۳۵ را برتر از  جنگنده اف-۳۵ نامید در پاسخ به این ادعاها، شرکت لاکهید مارتین و وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا این گفته‌ها را بی‌پایه و اساس خواندند و اینگونه بیان کردند که به استثنای اف-۲۲، جنگنده اف-۳۵ در نبردهای هوایی به میزان ۴ برابر، برتر از هر جنگنده دیگر  است.