Menu

ائتلاف بزرگ مخالفان اردوغان شکل گرفته است؟ | مشرق

ائتلاف بزرگ مخالفان اردوغان شکل گرفته است؟ | مشرق
مشرق نیوز

دیدار رهبر بزرگترین حزب مخالف اردوغان با سران حزب دموکراتیک خلق‌ها، شرایطی فراهم آورده که دولت اردوغان را با ترس و هراس روبرو می‌کند.

به گزارش مشرق، امروز سه شنبه در آنکارا بین سران دو حزب، دیداری روی داد که بدون شک یک اتفاق سیاسی مهم در حوزه تحولات داخلی ترکیه است. دیدار کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق با مدحت سنجار و پروین بولدان رهبران ه. د.پ (حزب دموکراتیک خلق ها)، اتفاقی بود که توجه همه رسانه ها را به سوی خود جلب کرد. چنین چیزی به این معنی است که دیدار رهبر بزرگترین حزب مخالف اردوغان با سران ه. د.پ، شرایطی فراهم آورده که دولت اردوغان را با ترس و هراس روبرو می کند.

کلیچدار اوغلو پس از پایان دیدار با مدحت سنجار و پروین بولدان، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک، به خبرنگاران گفت: «ما از نزاع و دعواهای گذشته، رنج بسیار کشیده ایم. ما باید به طور جدی، صلح را در اولویت قرار دهیم نه جنگ و درگیری. باید دور هم جمع شویم، بنشینیم و به شکل صریح، با هم صحبت کنیم. مشکلات را می توان با عقل، منطق و آینده نگری حل کرد. ما امروز در این دیدار،  مشکلات سیاسی و اقتصادی ترکیه را مورد بررسی قرار دادیم. به تفصیل در مورد اقتصاد صحبت کردیم. مشکلات کسبه، کشاورزان، بازنشستگان و حقوق بگیران مطرح شد. بحث و تبادل نظر ارزشمندی داشتیم. البته ما نظرات و دیدگاه های متفاوتی داریم، اما هر نظر و دیدگاهی برای ما فوق العاده ارزشمند است.»

ائتلاف بزرگ مخالفان اردوغان شکل گرفته است؟ | مشرق

مدحت سنجار نیز گفت: «در دیدار امروز، هر یک از طرفین، دیدگاه خود را در مورد مشکلات اساسی ترکیه ارائه دادیم و ما امروز گفتگوی مثمر ثمری انجام داده ایم. مسائل فوری ترکیه که باید هر چه زودتر حل شوند، واضح و روشن است. ما به عنوان احزاب اپوزیسیون، در این مورد صحبت می کنیم که چگونه می‌توانیم این مشکلات را با مسئولیت‌پذیری حل کنیم و ترکیه در دوره انتقال چه کاری باید انجام دهد. ما این واقعیت را قبول داریم که ترکیه در یک بحران چندجانبه و جدی قرار دارد. ما می‌توانیم با مشورت، رایزنی و گفتگو راه‌های خروج از این بحران‌ها را پیدا کنیم. در شرایطی که دموکراسی در هر زمینه ای در ترکیه در حال نابودی است، ما نیز وظیفه داریم راه هایی برای احیای آن در عرصه اجتماعی و در میان احزاب مخالف پیدا کنیم. اگر قول می دهیم که دموکراسی را به کشور بیاوریم، ابتدا باید آن را در روابط خود به جامعه نشان دهیم. »

کدخوانی از سخنان سران

دیدار امروز بین دو رهبر یک نهاد اقماری پ. ک.ک با رهبر بزرگترین حزب مخالف ترکیه در شرایطی صورت گرفته که همین دو روز پیش در کنگره این حزب در دیاربکر، شانزده نفر از اعضای حزب به اتهام حمایت از تروریسم، دستگیر شدند. اتهام آنها این بود که در کنگره مزبور، تصاویر بزرگ عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ. ک.ک را بلند کرده و یک کلیپ در حمایت از اوجالان و پ. ک.ک پخش کرده اند.

اما ابهام اصلی در این ماجرا کجاست؟ پاسخ یک کلمه است: آکشنر.

مرال آکشنر رهبر حزب خوب و شریک آقای کلیچدار اوغلو در ائتلاف ملت، به شدت نسبت به موضوع همراهی با نهادهای اقماری پ. ک.ک حساس است. چرا که حزب او، یک حزب ملی گرای راست افراطی است و خانم آکشنر سیاستمدار باتجربه، از این هراس دارد که همراهی با ه. د.پ موجب شود که میلیون ها ملی گرای متعصب، قهر کرده و از این حزب خارج شوند. شاید به همین دلیل است که کلیچدار اوغلو نیز به شکلی ظریف اعلام کرد: «البته ما نظرات متفاوتی داریم.» اما در عین حال، اشاره کلیچدار اوغلو به ضرورت پایان دادن به تنش و درگیری و اهمیت گفتگو، حرفی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

مجموع این رویدادها نشان می دهد که مخالفین اردوغان، پدید آوردن یک ائتلاف بزرگ برای تضمین پیروزی را بسیار جدی گرفته اند.

حمله به ه. د.پ

هنوز مدحت سنجار و پروین بولدان دو رهبر هم ارز حزب دموکراتیک خلق ها یا ه. د.پ، از دفتر حزب جمهوری خلق در آنکارا بیرون نرفته بودند که در استانبول، یک فرد مسلح با کارد و طپانچه به دفتر حزبشان حمله کرد.

در این حمله، یک آبدارچی مجروح و فرد مهاجم دستگیر شد. این حمله در حالی صورت گرفته که چند ماه پیش هم در ازمیر، یک فرد مهاجم به دفتر حزب دموکراتیک خلق ها حمله کرد و یک آبدارچی جوان کشته شد. بعداً مشخص شد که فرد مهاجم، یکی از هواداران باغچلی بوده و با لباس نظامی و سلاح نیروهای ویژه در سوریه و در بین مخالفین سوری تحت حمایت آنکارا، حضور داشته است.

در پایان باید گفت،  در آخرین روزهای سال ۲۰۲۱ میلادی، ائتلاف و جبهه گسترده مخالفین اردوغان موتور خود را گرم کرده اند تا در سال ۲۰۲۲ میلادی با تمام وجود، علیه حزب عدالت و توسعه دست به تبلیغات گسترده اجتماعی بزنند.

این ائتلاف گسترده از چند امکان و ابزار مهم برخوردار است که بدون شک مهمترین ابزار آن، همین فضای بحران زده اقتصاد ترکیه است که به نظر تحلیلگران اقتصادی و سیاسی، این فضا زاییده تصمیمات و اقدامات غلط دولت اردوغان است.

تاکید مکرر بر ناکارآمدی اقتصادی دولت، همچنین اشاره به فقر گسترده در ترکیه موجب آن شده که مخالفین برای از میان برداشتن دولت اردوغان – باغچلی، ابزار روانی و اجتماعی قدرتمندی در دست داشته باشند.

با این حال، همپیمانی و همراهی کامل ائتلاف ملت با حزب دموکراتیک خلق ها، چندان آسان نیست. چرا که این حزب،  یک نهاد اقماری پ. ک.ک است و دستورات خود را به شکل مستقیم از سران پ. ک.ک می گیرد. به همین خاطر، اردوغان و باغچلی، با برجسته سازی این موضوع، می توانند ائتلاف مخالفین را از همراه شدن با این حزب کُردی، منصرف کنند.

چنین سیاستی می تواند به معنی از دست رفتن یک حزب قدرتمند باشد که حضور آن، به طور کامل و قاطعانه، شکست اردوغان را قطعی می کند. اما اگر این حزب به ائتلاف نپیوندند، رقابت با اردوغان و باغچلی به صورت شانه به شانه و سخت پیش خواهد رفت.