Menu

تاکید لاوروف بر لزوم حمایت از روس‌های خارج از کشور | ایسنا

تاکید لاوروف بر لزوم حمایت از روس‌های خارج از کشور | ایسنا
ایسنا

وزیر امور خارجه روسیه گفت، حفاظت از حقوق هموطنانی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند، ضرورت دارد و جامعه روس‌ها را بیش از پیش متحد کرده و از گفت‌وگوی ملی و فرهنگ حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، این اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کمیسیون شورای عمومی روسیه متحد در خصوص همکاری بین‌المللی و حمایت از هموطنان خارج از کشور که او ریاستش را بر عهده داشت، مطرح شد.

این دیپلمات ارشد روسیه گفت: ما باید جامعه روس‌ها را که چند ملیتی و چند مذهبی است، بیشتر متحد کنیم و از توسعه مناسبات میان روسیه تاریخی و بومی و مهاجرانمان اطمینان حاصل کنیم. این تلاش‌ها باید در کمیسیون ما اهمیت ویژه‌ای داشته باشند.

در این خصوص، لاوروف بر لزوم "تضمین حقوق هموطنان خارج از روسیه، تامین حفاظت از منافع آنها و حفظ هویت ملی فرهنگی آنها، همانطور که متمم‌های قانون روسیه در نظر گرفته است" تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه اشاره کرد که در حال حاضر کار برای ارتقای ساختار سازمانی جنبش هموطنان، شامل فعالیت‌های کنگره جهانی و شورای هماهنگی جهانی هموطنان روس خارج از روسیه در همکاری مشترک با فعالان در جوامع روس‌ها در خارج در دست انجام است.  

لاوروف گفت: این شبکه گسترده‌ای است که به حمایت اثرگذار از هموطنانمان در خارج کمک می‌کند. تعامل در برنامه‌هایی برای حمایت از زبان، فرهنگ و حفظ حقیقت تاریخی به ویژه در ارتباط با جنگ جهانی دوم و همچنین مقابله با روس‌هراسی اهمیت دارد. همه این مشکلات در عرصه جهانی بسیار حاد هستند.