Menu

اوکراین: آمریکا با "بزرگترین حقارت" تاریخی خودش موافقت نخواهد کرد | ایسنا

اوکراین: آمریکا با "بزرگترین حقارت" تاریخی خودش موافقت نخواهد کرد | ایسنا
ایسنا

اوکراین اعلام کرد، آمادگی برای پذیرش درخواست‌های روسیه برای رد پیشروی‌های ناتو در نزدیکی مرزهایش، از دست دادن شکوه بی‌سابقه برای آمریکا و این ائتلاف نظامی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، "دیمیتری کولبا" وزیر خارجه اوکراین در جریان گفت‌وگویی با شبکه خبری RBK گفت، شک دارد که مقام‌های آمریکایی یا ناتو با درخواست‌های روسیه درباره توقف پیشروی‌های این ائتلاف نظامی موافقت کنند.

وی ادامه داد: درخواست روسیه فقط درباره پیشروی‌های ناتو نیست بلکه تاکید برای پایان حضور نظامی در کشورهای عضو نیز می‌شود. فکر نمی‌کنم آنها با چنین درخواست‌هایی موافقت کنند چون این به بزرگترین حقارت برای آمریکا و ناتو تبدیل می‌شود.

وی در پاسخ به این که چرا مسکو چنین پیشنهادهایی را مطرح کرده، نیز گفت: دیپلماسی یک اصطلاح دارد "استراتژی مرد دیوانه" که به شریک شما نشان می‌دهد شما دیوانه‌اید و آماده انجام هر کاری، خواه غیرقابل پیش‌بینی هستید و باید با شما با نرمی و لطافت خاصی برخورد شود.

وزیر خارجه اوکراین همچنین افزود: انگیزه‌های روس‌ها را بررسی نمی‌کنم، چرا که دولت کی‌یف واقعا نمی‌داند در مغز آنها چه می‌گذرد و نمی‌تواند یک برنامه عملیات دقیق را در آنجا ببیند.

اظهارات این دیپلمات ارشد اوکراینی پس از آن مطرح شده که دولت مسکو دو سند را یکی خطاب به ناتو و دیگری خطاب به آمریکا ارائه کرده و خواستار یک سری تضمین‌ها شده و گفته که این‌ها با هدف تقویت امنیت برای تمامی طرف‌هاست.

این پیشنهادها شامل جابجایی پرنسل و تجهیزات نظامی و تضمینی است که نباید به کی‌یف اجازه پیوستن به ناتو داده شود. همچنین مسکو از اعضای ناتو خواسته تا از فعالیت‌های نظامی در قلمروی اوکراین و همچنین شرق اروپا، قفقاز جنوبی و آسیای میانه دست بکشند.

روسیه در پیش‌نویس پیشنهاد خود به واشنگتن خواسته است که مقام‌های آمریکایی قاطعانه جلوی عضویت هر یک از جمهوری‌های شوروی به ناتو را بگیرند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفت‌وگوی خود با افسران ارشد نظامی این کشور بار دیگر بر ضرورت ضمانت‌های لازم الاجرای طولانی مدت تاکید کرده بود.