Menu

رئیس پارلمان تونس: قیس سعید تجربیات شکست خورده گذشته را تکرار می‌کند | ایسنا

رئیس پارلمان تونس: قیس سعید تجربیات شکست خورده گذشته را تکرار می‌کند | ایسنا
ایسنا

رئیس پارلمان منحل شده تونس اقدامات رئیس جمهوری این کشور را "تکرار تجربیات شکست خورده" خواند و گفت که کشورش به سمت بازگشت به استبداد پیش می‌رود.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، راشد الغنوشی، رئیس جنبش النهضه تونس و رئیس پارلمان منحل شده این کشور در سخنانی با اشاره به اقدامات فوق‌العاده قیس سعید، رئیس جمهوری تونس اظهار کرد: اگر شعارها را کنار بگذاریم، با این واقعیت مواجه خواهیم شد که ما درحال پیش رفتن به سمت خطرات استبداد هستیم و ذهنیت کنار زدن دیگران همچنان پابرجا است.

وی افزود: ما کنار زدن دیگران را تجربه کرده‌ایم، پس چرا قیس سعید می‌خواهد تجارب شکست خورده را مجدداً تکرار کند؟

الغنوشی همچنین تصریح کرد: او می‌خواهد حزبی در تونس وجود نداشته باشد و یک نفر حرف آخر را بزند و آن شخص هم رئیس جمهور باشد. او می‌خواهد کشور توسط یک شخص و آنطور که می‌خواهد اداره شود.

وی ادامه داد: او می‌خواهد خودش قانون را تشکیل دهد، قانون اساسی را لغو ، دولت را عزل و پارلمان را منحل کند تا به این شکل کنترل همه چیز را به دست بگیرد.

الغنوشی در پایان گفت: جهان عرب و کشورهای دیگر، دیکتاتوری را تجربه کرده‌اند و باید از آنها سوال کرد که به چه نقطه‌ای رسیده‌اند.

تونس از اواخر ژوئیه شاهد بحران سیاسی و اعتراضات مردمی گسترده در سایه وخامت اوضاع اقتصادی و بحران کرونا است.

قیس سعید پیشتر دستور برکناری نخست وزیر و لغو اختیارات پارلمان را داده بود. برخی طرف‌ها آن را کودتا علیه قانون اساسی دانستند.

در این راستا تعدادی از فعالان تونسی از جمله منصف المرزوقی، رئیس جمهور پیشین تونس در اعتراض به حکمرانی انفرادی قیس سعید اعتصاب غذا کردند.