Menu

اولیانوف:روسیه و چین، ایران را متقاعد کردند که برخی خواسته هایش را کنار بگذارد/ایران حتی مواد هسته‌ای هم تولید کند، کلاهکی ندارد که استفاده کند! | خبرآنلاین

اولیانوف:روسیه و چین، ایران را متقاعد کردند که برخی خواسته هایش را کنار بگذارد/ایران حتی مواد هسته‌ای هم تولید کند، کلاهکی ندارد که استفاده کند! | خبرآنلاین
خبرآنلاین

ایسنا نوشت: نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی با تاکید بر اینکه "اکنون زمان تهدید ایران به اعمال فشار بیشتر نیست" گفت: شانس دستیابی به توافق در وین بسیار بالاست.

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین درباره فضاسازی های اخیر مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه زمان در مذاکرات وین در حال از دست رفتن است و رایزنی ها باید هرچه زودتر به نتیجه برسد" گفت: این احساس فوریت کمی اغراق آمیز است. بله، فوریت وجود دارد اما اجازه دهید کمی محتاط باشیم. بیایید ضرب الاجل های مصنوعی و ساختگی تعیین نکنیم.

وی که با نشریه فارین پالیسی گفت وگو می کرد، افزود: نمی توانم حصول توافق (در مذاکرات وین) را تضمین کنم اما شانس دستیابی به آن بسیار، بسیار زیاد است. من در این مرحله نسبتاً خوشبین هستم و هیچ دلیل عینی برای شک و تردید نمی بینم.

اولیانوف همچنین گفت: من بر این باورم که شانس حصول توافق بسیار بالا است، چراکه پیش نیاز اصلی موفقیت (مذاکرات) وجود دارد. تمامی کشورها، همه شرکت کنندگان، از جمله ایران و ایالات متحده به دنبال احیای توافق هسته ای هستند.

نماینده روسیه در مذاکرات وین در پاسخ به برخی ادعاها مبنی بر وقت کشی ایران در مذاکرات به منظور توسعه برنامه هسته ای اش خاطر نشان کرد: اکنون زمان تهدید ایران به اعمال فشار بیشتر نیست. حتی اگر ایرانی ها حجم قابل توجهی مواد هسته ای تولید کنند، خب چه می شود. این مواد بدون کلاهک قابل استفاده نیست و ایران نیز چنین کلاهکی ندارد.

اولیانوف در بخش دیگری از این مصاحبه با ادعای این که روسیه و چین، ایران را متقاعد کردند که برخی خواسته هایش را کنار بگذارد، ازجمله اینکه مذاکرات تنها روی موضوع تحریم ها متمرکز باشد، نه مسائل هسته ای افزود: در نهایت نیز مذاکره کنندگان پذیرفتند که رایزنی ها را بر مبنای پیش نویسی که در شش دور مذاکره قبلی به دست آمده بود، آغاز کنند.

دمیتری پولیانسکی معاون نماینده روسیه در سازمان ملل نیز در بخشی از یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا با این که موانع و درخواست‌ها درباره برجام هر روزه بیشتر می‌شود موافق است یا نه و آیا احتمال توافق در سال میلادی جاری وجود دارد یا نه، گفت: من قویا باور دارم می‌توانیم برجام را احیا کنیم. امسال سال سختی داشتیم. اول که منتظر دولت بایدن بودیم. روندی طولانی به مدت پنج ماه بود. بعد هم که در ایران انتخابات شد و تیم جدیدی[برای مذاکره] در ایران شکل گرفت.

>>> بیشتر بخوانید:

اظهار نظر یک دیپلمات روس درباره توافق در وین

310 310