Menu

پوتین و بایدن تلفنی گفتگو می‌کنند | مشرق

پوتین و بایدن تلفنی گفتگو می‌کنند | مشرق
مشرق نیوز

رسانه های آمریکایی اعلام کردند که رییس جمهور این کشور فردا پنجشنبه با همتای روسیه ای خود تلفنی گفتگو می‌کند.

به گزارش مشرق، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان امروز چهارشنبه از گفتگوی تلفنی آتی جو بایدن رییس جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین همتای روسیه ای خود خبر داد.

کاخ سفید نیز امروز با صدور بیانیه ای این دیدار را تأیید و در این باره اعلام کرد: بایدن ۳۰ دسامبر با پوتین تماس تلفنی خواهد داشت. در این گفتگوی تلفنی، طرفین پیرامون گستره ای از موضوعات شامل روابط دیپلماتیک آتی میان دو کشور بحث و تبادل نظر می کنند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) نیز در بیانیه ای ضمن تایید گفتگوی پوتین و بایدن اعلام کرد: این رایزنی قرار است پنجشنبه شب انجام شود.

این در حالیست که خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از کاخ سفید گزارش داده بود که آمریکا و روسیه در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) درباره کنترل تسلیحات و وضعیت اوکراین گفتگو خواهند کرد.

همچنین خبرگزاری رویترز نیز به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرده بود که انتظار می‌رود نشست روسیه و ناتو نیز در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) برگزار شود.

وزارت خارجه روسیه در ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) مفاد پیشنهادات تضمین‌های امنیتی مسکو را که به آمریکا و ناتو ارائه کرده بود، منتشر کرد و «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز پس از آن گفته بود که غربی‌ها هر چه سریع‌تر در باره این پیشنهادات پاسخ دهند چرا که وضعیت به شدت بحرانی است.

پیشنهادات مذکور شامل دادن تضمین‌های امنیتی از جانب دو طرف است که در این باره روسیه مسائلی از جمله گسترش ناتو به شرق اروپا و عضویت کشورهایی که از اقمار شوروی سابق بودند، از جمله اوکراین و گرجستان را به صراحت مطرح و جزو خطوط قرمز کرملین برشمرده است.

همه اینها در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز یکشنبه هفته جاری اعلام کرده بود که چنانچه غربی‌ها پیشنهادات مسکو را نپذیرند، گزینه‌های متفاوتی پیش روی کرملین نسبت به گسترش ناتو به سمت شرق وجود دارد و این مسئله به پیشنهادات ارائه شده توسط کارشناسان نظامی روسیه بستگی دارد.

پوتین در این باره گفت: پاسخ روسیه می‌تواند بسیار متفاوت باشد و بستگی به پیشنهاداتی دارد که متخصصان نظامی مان به من ارائه خواهند داد.

اتحادیه اروپا و آمریکا، روسیه را به تجمع نیروها در مرز با اوکراین متهم کرده اند و همراه با کی یف ادعا می‌کنند که مسکو مشغول آماده شدن برای تهاجم است. روسیه اما می‌گوید که این حق را دارد که نظامیانش را در داخل خاک خود، به هر کجا که می‌خواهد جابجا کند.

روابط روسیه و اوکراین پس از کودتای سال ۲۰۱۴ در کی یف و پس از آن بازالحاق شبه جزیره کریمه به روسیه تنش آلود شد و در چند وقت اخیر نیز این تنش‌ها به اوج خود رسیده است.