Menu

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق
مشرق نیوز

یک اندیشکده آمریکایی می‌گوید زمان‌بندی این رزمایش، سامانه‌ها و تاکتیک‌های مورد استفاده در آن چیزهای زیادی درباره واکنش احتمالی ایران به هرگونه افزایش فشار خارجی را آشکار می‌کند.

سرویس جنگ نرم مشرق - مؤسسه واشنگتن در گزارشی با اشاره به با اشاره برگزاری رزمایش ترکیبی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بحبوحه فراز و نشیب‌های مذاکرات هسته‌ای به تحلیل این رزمایش پرداخت و نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفته گذشته آغاز رزمایش نظامی ترکیبی پنج روزه "پیامبر اعظم ۱۷" با پشتیبانی نیروهای هوایی، زمینی و دریایی توسط "سازمان الکترونیکی سایبری" جدیدی که رزمایش‌هایی در سواحل شمالی خلیج فارس اجرا می‌کند را اعلام کرد.

مخاطبان گرامی، آنچه در ادامه می‌خوانید صرفاً ترجمه گزیده گزارش‌ها و مقالات مذکور است و محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و هرگونه ادعا و القائات احتمالی این مقالات هرگز مورد تأیید مشرق نیست.

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق

تأثیرگذاری بر مذاکرات هسته‌ای وین

پس از اینکه گروه آبی‌خاکی یواس‌اس اسکس از این منطقه به سمت خلیج عدن حرکت کرد، این رزمایش ظاهراً برای تأثیرگذاری بر مذاکرات هسته‌ای وین برنامه‌ریزی شد. با توجه به این نکته، رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ به رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ در ژوئیه ۲۰۲۰ (در واکنش به فعالیت‌های خرابکارانه در سراسر ایران) و پیامبر اعظم ۱۲ (در دسامبر ۲۰۱۸ پس از تهدید دولت ترامپ برای متوقف کردن صادرات نفت ایران) شباهت دارد.

ایران احتمال درگیری مسلحانه را در نظر گرفته است

این اندیشکده مدعی شد: شایان ذکر است که بیانیه آغازین این رزمایش به جای سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، توسط سرلشکر غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء، ایراد شد. این تغییر می‌تواند به این معنا باشد که ایران به اندازه کافی احتمال درگیری مسلحانه را جدی گرفته است تا در حالت آماده‌باش نظامی قرار بگیرد، و مسئولیت‌های عملیاتی به جای ستاد کل نیروهای مسلح به قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء سپرده شود.

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق

به هر حال، به گفته سرلشکر رشید، رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ سه هدف اصلی داشته است: افزایش آمادگی رزمی از طریق آزمایش تسلیحات و تاکتیک‌های جدید؛ شبیه‌سازی یکی از پیچیده‌ترین سناریوهای دفاعی سپاه پاسداران در فضای جنگ ترکیبی (هایبرید) با استفاده از شیوه‌های جنبشی و غیرجنبشی؛ و بهبود "بازدارندگی هوشمندانه" ایران. سرلشکر رشید با این استدلال که اسرائیل بدون چراغ سبز ایالات متحده به ایران حمله نخواهد کرد، خاطرنشان کرد که تهران واشنگتن را مسئول هرگونه اقدام نظامی علیه ایران خواهد دانست. این رزمایش شامل حملات هماهنگ به سمت اهداف دریایی و زمینی با استفاده از پهپادهای مسلح، موشک‌های کروز ضدکشتی، موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد زمین به زمین، غواص‌های مسلح به مین‌های مغناطیسی، و حملات زرهی و بالگردی ترکیبی بوده است، که همگی توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی پشتیبانی شده‌اند.

هشدار ایران برای جلوگیری از شرکت کشورهای منطقه در هر سناریوی احتمالی

این مؤسسه آمریکایی ادامه داد: این رزمایش‌ها همزمان با افزایش درگیری‌های لفظی بین ایران و اسرائیل، و درک فزاینده دولت‌های غربی از اینکه برای اعمال نفوذ بر مواضع تند تهران در میز مذاکره باید بیشتر تلاش کنند انجام گرفته است. می‌توان انتظار داشت که تهران در واکنش به این اقدام از تمام ابزار خود برای جلوگیری از شرکت کشورهای منطقه در هر سناریوی نظامی احتمالی و افزایش بهای هرگونه حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران استفاده کند. در واقع، بیانیه سرلشکر رشید "حملات ویرانگر فوری علیه تمام مراکز، پایگاه‌ها، مسیرها، و حریم هوایی مورد استفاده برای آغاز و انجام حملات هوایی علیه ایران را تهدید کرد. "

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق

ابعاد مهم دیگر رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ عبارتند از:

- استفاده از اقدامات الکترونیکی منفعلانه برای ردیابی اهداف دریایی به منظور حمله با موشک‌ها یا پهپادها از جهت‌های مختلف.

- منع ورود و دسترسی به کریدورهای دریایی با استفاده از آتش توپخانه، موشک‌های دوربرد و موشک‌های کروز که از جزیره‌ها و قایق‌های تندرو شلیک شده‌اند.

- اولین استفاده رسمی از موشک‌های نیمه بالستیک فتح که به تازگی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران به کار گرفته شده است. فتح یک نسخه کوچک‌تر از خانواده موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد فاتح است که برد آن در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتر تخمین زده می‌شود. این موشک قابلیت شلیک از پرتابگرهای محفظه‌ای را دارد و تا ۶ عدد از آن‌ها را می‌توان توسط یک کامیون خاص حمل کرد. سپاه پاسداران برای برد گسترده توانایی پرتاب یک موشک فتح از هواپیمای جنگنده سوخو ۱۷ را مورد آزمایش قرار داده است.

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق

- استفاده از موشک‌های ضدتانک ضدزره (مانند دهلاویه) برای حمله به اهداف دریایی کوچک از فاصله نزدیک (تا ۳.۵ کیلومتر).

- استفاده از موشک‌های هوا به زمین الماس با پهپادهای تهاجمی مهاجر ۶، علاوه بر بمب‌های مینیاتوری قائم که به طور گسترده در سوریه مورد استفاده قرار گرفته‌اند. ادعا می‌شود که این سلاح‌های هدایت‌شونده دقیق کوچک، در برابر اهداف ساکن و متحرک برد ۸ کیلومتری دارند.

- استفاده گسترده از بالگردهای تهاجمی علیه اهداف زمینی، حتی با وجود اینکه بخش هوانوردی نیروهای زمینی سپاه پاسداران ناوگان بسیار محدودی از آن‌ها را در اختیار دارد (چندین بل ای‌اچ-۱ کبرا مرمت شده که از هوانوردی ارتش گرفته شده است).

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق

- اولین استفاده رسمی از تانک اصلی میدان نبرد کرار توسط سپاه پاسداران که در این رزمایش با پوششی برای مقابله با امواج حرارتی مشاهده شد.

- انتقال پرتابگرهای موشک دوربرد به جزایر دوردست با استفاده از شناور کرجی، با هدف ضد دسترسی دشمن به کریدورهای دریایی.

- و در نهایت تاکتیک‌های فوجی با استفاده از تعداد زیادی قایق تندرو مسلح به موشک و اژدر.

واکنش مؤسسه واشنگتن به رزمایش ترکیبی پیامبر اعظم | مشرق

سپاه فعالیت‌های خود را در منطقه افزایش خواهد داد

اندیشکده واشنگتن در پایان نتیجه‌گیری کرد: با توجه به ادامه عدم قطعیت درباره مذاکرات هسته‌ای و تهدید فزاینده عملیات نظامی علیه ایران، می‌توان انتظار داشت که نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه‌های نیابتی سرعت فعالیت‌های نظامی و شبه‌نظامی خودشان در منطقه را به عنوان ابزاری برای تقویت بازدارندگی افزایش دهند. این امر می‌تواند باعث افزایش تنش در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان در هفته‌های آینده شود، که یادآور اتفاقات سال ۲۰۱۹ است. این اندیشکده در انتها با ایران هراسی مدعی شد: همان‌طور که سرلشکر حسین سلامی پس از حمله ایران به پایگاه هوایی الاسد در ژانویه ۲۰۲۰ بیان کرد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ممکن است تصمیم بگیرد «یک جنگ را به منظور جلوگیری از یک جنگ بزرگ‌تر آغاز کند.»