Menu

آیا جانسون به حیات سیاسی خود در انگلیس ادامه می‌دهد؟ | مشرق

آیا جانسون به حیات سیاسی خود در انگلیس ادامه می‌دهد؟ | مشرق
مشرق نیوز

رسانه آلمانی با توجه به فسادها و مسائل فراوانی که نخست وزیر انگلیس را احاطه کرده، حیات سیاسی وی را در معرض خطر دانسته و از افزایش تردیدها درباره بقای او در این مسئولیت تا پایان دوره قانونی خبر داد.

به گزارش مشرق، روزنامه "پاسایر نویه پرسه" آلمان با اشاره به گلوله باران نخست وزیر انگلیس از همه طرف ها این پرسش را مطرح کرد که آیا جانسون می تواند در برابر این آماج حملات بحران ها مقاومت کند؟

نوسنده در ادامه این طور نوشت: حتی اگر این مسئله‌ای باور نکردنی به نظر برسد، اما باید گفت که سویه جدید اومیکرون ظاهرا می رود تا مقام جانسون را نجات دهد.

تا چندی پیش این طور به نظر می رسید که نخست وزیر انگلیس به بن بستی رسیده است که راه گریز و چاره‌ای برای آن نیست. پورتال اینترنتی پولیتیکو اخیرا به نقل از یکی از اعضای بلند پایه حزب محافظه کار انگلیس نوشته بود که هیچ راه چاره‌ای برای جانسون باقی نمانده است.

اما حالا گویا دیگر هیچ صحبتی در این باره نمی شود. این طور به نظر می رسد که جانسون در رویکرد خود برای عدم تشدید محدودیت های کرونایی با وجود گسترش اومیکرون درست می گوید. رسانه های محافظه کار و سیاستمداران این جناح درباره این تصمیم جانسون برای برگزاری جشن های سال نوی میلادی به وجد آمده‌اند و اپوزیسیون هم مخالفتی با این مسئله نکرده‌اند. علاوه بر این، این شرایط و تعطیلات کریسمس فرصتی را ایجاد می کند تا بسیاری رسوایی های افشا شده در داونینگ استریت نادیده گرفته شود و این شرایط ظاهرا به فرصت و شانسی برای جانسون تبدیل شده است.

نویسنده در ادامه نوشت: اما این آرامشی فریبنده است. بعد از گذشت حدود دو سال از نخست وزیری جانسون وی همچنان تحت فشار شدیدی بخصوص از طرف هم حزبی های خود قرار دارد.

روزهای جانسون رسما از زمانی شروع به شمردن کرد که حزب محافظه کار او برای اولین بار بعد از ۲۰۰ سال در یک انتخابات میان دوره‌ای در اواسط دسامبر بسیاری از کرسی های پارلمانی منطقه «نورث شراپشایر» را از دست داد.

از طرفی لیست اتهامات وارد شده به جانسون هم بسیار طولانی است و برخی مفسران در این باره ابراز حیرت می کنند که وی همچنان در این شرایط در مسئولیت خود باقی مانده است. چندین رسوایی فساد و لابی توسط نمایندگان حزب محافظه کار وجود داشت که جانسون از آن ها دفاع کرد. از طرفی پرونده تامین مالی مشکوک بازسازی آپارتمان لوکس جانسون توسط اهدا کنندگان ثروتمند هم همچنان باز است.

شهروندان انگلیسی هم از افشاگری های اخیر درباره برگزاری بسیاری جشن های کریسمس در مقر نخست وزیری و دیگر ساختمان های دولتی در سال ۲۰۲۰ و در دورانی که این کشور در قرنطینه کامل برای مهار کرونا قرار داشت، بسیار خشمگین هستند.

اما بزرگترین خطر از طرف جبهه شخصی جانسون علیه وی شکل گرفته است. هنگامی که جانسون می خواست چندی پیش قواعد کرونایی را تشدید کند مجبور شد به رای اپوزیسیون تکیه کند و تقریبا حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس محافظه کار در مجلس عوام علیه این طرح او رای دادند. پیام آشکار آن ها این بود که تا اینجا و نه بیشتر با تو هستیم!

مسئله کناره گیری دیوید فراست، وزیر برگزیت انگلیس از مسئولیت خود به دلیل برخی اختلاف نظرها با جانسون هم ضربه دیگری به جانسون وارد کرد.

زمان در حال گذر است و میزان محبوبیت جانسون در حزب محافظه کار بر اساس نظر سنجی ها به حد پایینی رسیده است.

"لورا کوئنسبرگ"، از خبرنگاران بی بی سی در این باره گفته است: حالا بحث بر سر این نیست که آیا جانسون مسئولیت خود را از دست می دهد یا نه، بلکه این مسئله مطرح است که چه موقع این اتفاق خواهد افتاد. رسانه های انگلیسی حالا آشکارا درباره جانشین های احتمالی برای جانسون سخن می گویند.

در بحث ها در این باره دو نامزد احتمالی برای جانسون مطرح است، یکی "ریشی سوناک"، وزیر دارایی انگلیس است که با جانسون اختلاف نظرهای زیادی دارد. سوناک ۴۱ ساله که تنها اندکی قبل از همه گیری کرونا به قدرت رسید به دلیل مدیریت بحران خوب مورد ستایش قرار دارد. "لیز تراس"، وزیر امور خارجه انگلیس هم از دیگر نامزدهای احتمالی جانشینی جانسون است که رسانه های انگلیسی این روزها به آن می پردازند. وی بعد از کناره گیری دیوید فراست مسئولیت پیشبرد مذاکرات با اتحادیه اروپا درباره مناقشات پسا برگزیت را هم به جای او بر عهده گرفت.

بهرحال جانسون در حال حاضر در راس کار است. تا به حال نه سوناک و نه تراس ایده های بزرگی را ارائه نداده‌اند، اما برای تغییر اوضاع فورا نیاز به تحولات و تکانه هایی است؛ چرا که جانسون متهم است پاسخ به بسیاری از مشکلات و مسائل فوری را نمی داند. فقر روزافزون، افزایش سرسام آور هزینه های انرژی و تورم افسار گسیخته، نارضایتی روزافزون در بین مردمی که تحت فشار شدید قرار دارند را به همراه داشته است.

برگزیت که جانسون وعده اجرای آن را داده بود و پیروزی قاطع خود در انتخابات سال ۲۰۱۹ را مدیون آن است، مدتهاست که دیگر از لیست موضوعات مبارزات انتخاباتی حذف شده است. در عوض دولت به شدت تلاش می کند تا بسیاری از عواقب زیان بار خروج کامل از اتحادیه اروپا را انکار کند.

در حال حاضر کرونا و کمپین موفق واکسیناسیون است که نخست وزیر را در مسئولیت خود نگه داشته است، اما در پاییز و زمانی که آمارهای کرونایی در این کشور رو به افزایش گذاشت، تردیدها در این باره که آیا وی تا پایان دوران نخست وزیری در سال ۲۰۲۴ در مسئولیت خود باقی خواهد ماند افزایش پیدا کرد.

روزنامه طرفدار جانسون تلگراف در مطلبی که در دسامبر منتشر شد در انتقاد از نخست وزیر این طور نوشت که یک استراتژی، بدون یک استراتژیست، قابل اجرا نیست؛ در این صورت خطرها دست کم گرفته می شود، اشتباه ارزیابی می شود و جهت گیری به سمت اهداف ازبین می رود.