Menu

چین ۵ آمریکایی را به دلیل مداخله در امور هنگ‌کنگ تحریم کرد | ایسنا

چین ۵ آمریکایی را به دلیل مداخله در امور هنگ‌کنگ تحریم کرد | ایسنا
ایسنا

در واکنش به اقدام نادرست اخیر واشنگتن برای تحریم پنج مقام چینی به خاطر مسائل هنگ کنگ، وزارت امور خارجه چین امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، پکن پنج آمریکایی از جمله وزیر بازرگانی سابق این کشور را تحریم می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از گلوبال تایمز، این پنج آمریکایی شامل "ویلبر راس" وزیر بازرگانی سابق، "کارولین بارتولومیو" رئیس کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی آمریکا-چین، "جاناتان استیورز" مدیر سابق کمیسیون اجرایی-کنگره‌ای چین، "دو یون کیم" از موسسه ملی دموکراتیک برای امور بین‌المللی و "آدام جوزف کینگ" مدیر برنامه ارشد موسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان هستند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در کنفرانسی خبری گفت: آمریکا در ژوئیه سال جاری میلادی هنگامی که توصیه‌نامه‌ای را خطاب به تجار آمریکایی صادر کرد هفت مقام چینی از جمله پنج تن از معاونین مدیر دفتر ارتباطات دولت مرکزی خلق چین در هنگ‌کنگ را تحریم کرد. این اقدام به طور کامل تلاش سیاسی بدخواهانه آمریکا برای کنترل چین با استفاده از هنگ‌کنگ را افشا کرد.

در واکنش به این اقدامات نادرست آمریکا، چین تصمیم گرفت تا اقدامات تلافی جویانه‌ای را مطابق با "قانون ضد تحریم‌های خارجی" برای تحریم کردن پنج آمریکایی اتخاذ کند. بر همین اساس، این پنج تن از ورود به چین منع و اموال و دارایی‌هایشان در این کشور مسدود می‌شوند.

این پنج تن علاوه بر ممنوع الورود شدن به چین از جمله به هنگ‌کنگ و ماکائو، اجازه انجام معامله با شهروندان و موسسات چینی را نیز ندارند.   

این پنج آمریکایی در ژوئیه در لیست تحریم‌های چین قرار گرفته بودند اگرچه این نخستین بار است که جزئیات این تحریم‌ها اعلام می‌شوند.

ژائو لیجیان همچنین از آمریکا خواست تا تحریم‌های خود علیه مقامات چینی را لغو کند و از مداخله در امور هنگ کنگ دست بردارد.

وی تاکید کرد: چین برای تضمین منافع ملی و شان و منزلتش تمامی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.