Menu

بیانیه مقتدی صدر در واکنش به پایان مأموریت رزمی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق | خبرآنلاین

بیانیه مقتدی صدر در واکنش به پایان مأموریت رزمی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق | خبرآنلاین
خبرآنلاین

ایسنا نوشت: رهبر جریان صدر امروز، پنج‌شنبه بیانیه‌ای به مناسبت پایان ماموریت رزمی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا صادر کرد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر امروز در بیانیه‌ای بر لزوم ارسال درخواست رسمی به شورای امنیت برای موافقت با آن تاکید کرد.

طبق گزارش میدل ایست نیوز، مقتدی صدر در بیانیه‌ای رسمی که امروز (پنج‌شنبه ۳۰ دسامبر) منتشر کرد ۱۲ مورد را ذکر و تأکید کرده که پایان مأموریت رزمی نیروهای خارجی در عراق وقتی رسمیت خواهد یافت که شرط‌هایی برآورده شود و از جمله آنها آن است که در درخواستی رسمی از شورای امنیت پایان حضور آنها در این شورا تصویب شود.

او افزود که باید مقر حضور این نیروها و پایگاه‌های نظامی که در اختیار آنها بوده تخلیه شود و «فقط» به ارتش عراق واگذار شود ضمن اینکه باید مسؤولیت‌های آنها طی یک سیاهه روشن تعیین شود و این سیاهه نقض نشود.

صدر همچنین تأکید کرده که باید مشخص شود که دقیقا چه تعداد نیروهای خارجی در چه اختصاصی مشغول فعالیت هستند و تردد آنها به داخل و خارج کشور بر اساس قوانین دیپلماتیک کشور باشد.

او همچنین تأکید کرد که هرگونه حمایت لجستیک و امنیتی از آنها باید بر عهده دولت عراق باشد و هیچ طرف خارجی حق دخالت در این زمینه را ندارد.

وی تأکید کرده که عراق کشوری با حاکمیت ارضی کامل است و هر توافقی که خلاف این اصل باشد باطل است و افزوده که این مقدمه پایان حضور کامل نیروهای خارجی از جمله مستشاران و غیر آنان در آینده خواهد بود.

صدر تأکید کرده که هرگونه حضور نظامی امنیتی درون سفارت آمریکا ممنوع است و نیروهای عراقی باید رسما مسؤولیت امنیت این سفارت را بر عهده داشته باشند.

او همچنین خواستار آن شده که حضور دیپلماتیک دو کشور در سفارتخانه‌هایشان متعادل و در چارچوب قوانین دیپلماتیک معمول باشد و تأکید کرده که هیئت دولت باید پیگیر این مطالب باشد تا اشغالگری در عراق عملا برچیده شود.

روز گذشته نخست وزیر عراق رسما از پایان حضور نیروهای رزمی خارجی در خاک این کشور به موجب توافقات با آمریکا خبر داد.

۳۱۱۳۱۱