Menu

شورای حاکمیتی سودان: دست‌های پشت پرده کشور را به سمت هرج و مرج سوق می‌دهند | ایسنا

شورای حاکمیتی سودان: دست‌های پشت پرده کشور را به سمت هرج و مرج سوق می‌دهند | ایسنا
ایسنا

به دنبال برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی سودان با هزاران معترض در خارطوم و کشته شدن چهار تن، شورای حاکمیتی این کشور اعلام کرد که گروهی درصدد ایجاد هرج و مرج و آشوب در این کشور هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، الطاهر أبو هاجه، مشاور رسانه‌ای عبد الفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی و فرمانده ارتش سودان در سخنانی اظهار کرد: دستان پشت پرده درصدد سوق دادن سودان به سمت هرج و مرج هستند؛ این گروه‌ها نه انتخابات را می‌خواهند و نه دموکراسی را و هدف آنها ادامه دوره انتقالی و پایان نیافتن آن است.

وی افزود: این طرف‌ها تحت نظر و شناخته شده هستند اما اجازه نخواهند داشت کشور را به هرج و مرج بکشانند و نقشه‌های تخریبی را که در کشورهای دیگر انجام شده برای تجزیه و تکه تکه کردن سودان اجرا کنند.

أبو هاجه همچنین گفت: ادامه تظاهرات به شیوه کنونی آسیب مادی و روانی برای کشور به همراه خواهد داشت و اجماع ملی و گفت‌وگو تنها راه برقراری و تثبیت ثبات در سودان است.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که نیروهای امنیتی سودان به سمت هزاران تظاهرکننده که در خارطوم علیه حکومت نظامی به خیابان‌ها آمدند، تیراندازی کردند.

شبکه "خبرنگاران سودانی" ویدئویی را منتشر کرد که استفاده نیروهای امنیتی سودان از مسلسل "دوشکا" برای مقابله با معترضان را مستند کرده است.

کمیته پزشکان سودان نیز اعلام کرد که چهار معترض در جریان اعتراضات خارطوم و "ام درمان" به ضرب گلوله کشته شدند.

از ۲۵ اکتبر سودان شاهد تظاهرات گسترده علیه اقدامات عبدالفتاح البرهان است. وی پیشتر کابینه و شورای حاکمیتی را منحل کرده بود اما بعدا حمدوک و البرهان به توافق سیاسی دست یافتند و حمدوک به پست خود بازگشت. گروه‌های سیاسی و مدنی این اقدامات را کودتای نظامی می‌دانند و با این توافق سیاسی مخالفند.