Menu

"بدتر شدن" بحران افغانستان با شروع فصل سرما | ایسنا

"بدتر شدن" بحران افغانستان با شروع فصل سرما | ایسنا
ایسنا

یک مقام ارشد کمک‌های بین‌المللی گفت که افغانستان تحت تاثیر بحران‌های متعددی قرار گرفته است که "به‌تدریج در حال بدتر شدن" است؛ خشکسالی، فروپاشی اقتصادی و آوارگی از عواملی هستند که مردم را به "گرسنگی فاجعه آمیزی" سوق می‌دهند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه افغانستان تایمز، الکساندر متئو، مدیر منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه برای فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر، هشدار داد که شروع زمستان تنها درد افغان‌ها را افزایش می‌دهد و برخی را به فاجعه نزدیک‌تر می‌کند.

وی در پایان سفرش به افغانستان، در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس گفت: در حال حاضر، دسترسی به سیستم گرمایشی و غذا بیش از پیش سخت‌تر شده است. اگر شخصی بیمار شود، به احتمال زیاد در دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی با مشکل مواجه خواهد شد.

متئو افزود: برای افرادی که از پیش در شرایط "آسیب‌پذیر" بودند، موقعیت "آسیب‌پذیرتر" می‌شود و افرادی که در حال حاضر در "شرایط بحرانی" هستند، وضعیت ممکن است "مرگبار" شود.

پس از آنکه طالبان در ۱۵ اوت، افغانستان را تصرف کرد، وضعیت اقتصادی این کشور متزلزل شد.

تحریم‌ها علیه طالبان، صدها میلیون دلار از منابع مالی بین‌المللی را که دولت بر آن تکیه می‌کرد، قطع کرده است. میلیاردها دلار از دارایی افغانستان در خارج از کشور مسدود شده و ارتباط سیستم بانکی افغانستان تا حد زیادی با جهان قطع شده است. در نتیجه، دولت تا حد زیادی قادر به پرداخت حقوق مردم نیست و بدین ترتیب اقتصاد این کشور از بین رفته است.