Menu

چاووش اوغلو: ترکیه و ارمنستان در ماه ژانویه دیدار می‌کنند | مشرق

چاووش اوغلو: ترکیه و ارمنستان در ماه ژانویه دیدار می‌کنند | مشرق
مشرق نیوز

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به روند عادی سازی روابط بین ترکیه و ارمنستان گفت: احتمالاً نمایندگان دو کشور در ماه ژانویه با یکدیگر دیدار خواهند داشت.

به گزارش مشرق، ‌ مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه در خصوص روند عادی سازی روابط ترکیه و ارمنستان گفت: با پایان جنگ قره باغ جمهوری آذربایجان نیز برای عادی سازی اقداماتی را انجام داده و نزد ما نیز جنگ تمام شده است.

وی افزود: با گامهایی که از سوی ارمنستان برداشته شده، باید بگوییم که نگاه مثبتی به این موضوع دارد. طبیعی است که این وضعیت باید ماندگار شود. ما پیش داوری نمی کنیم اما در برخی موضوعات، ممکن نیست که با یکدیگر هم نظر باشیم.

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به وجود گروهی در ارمنستان که با شکست این کشور در جنگ قره باغ تندرو نیز شده اند، اظهار داشت: علاوه بر این، در خارج از این کشور نیز گروهی وجود دارند که تاثیر گذار هستند. اما در داخل کشور، هستند کسانیکه بی نهایت منطقی بوده و به عادی سازی روابط کمک می کنند. ما تاکنون ندیده ایم که از جامعه ساکن خارج یک کشور تا این اندازه در راه منفی استفاده شود. اما خود جامعه ساکن خارج، بخصوص تندروهای آن یک مسئله هستند.

چاووش اوغلو در خصوص زمان دیدار نمایندگان ارمنستان و ترکیه نیز ظهار داشت: هنوز تاریخ دقیقی مشخص نشده است اما در ماه ژانویه احتمال آن وجود دارد.

طی هفته‌های گذشته ترکیه و ارمنستان نمایندگان ویژه برای عادی سازی روابط با یکدیگر را تعیین کرده اند.

وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه ۲۵ آذر پس از سفر به امارات در جمع خبرنگاران با اشاره به روابط ترکیه و ارمنستان اظهار داشت: با تایید رئیس جمهورمان، سردار کلیچ سفیر سابقمان در واشنگتن به عنوان نماینده ویژه ترکیه برای عادی سازی روابط با ارمنستان تعیین شد و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: از سوی دیگر شرکتهای هوایی ارمنستان و ترکیه برای آغاز پروازها به کشورهای مقابل رفته و گفتگوها را آغاز کرده اند که در این خصوص وزیر حمل و نقلمان اوضاع را بررسی می کند.