Menu

لاوروف: درصدد توسعه همکاری نظامی با بلاروس هستیم | مشرق

لاوروف: درصدد توسعه همکاری نظامی با بلاروس هستیم | مشرق
مشرق نیوز

وزیر خارجه روسیه شامگاه جمعه گفت به دلیل عدم آمادگی غرب برای یک راه حل میانی، همکاری نظامی با بلاروس را افزایش خواهیم داد.

به گزارش مشرق، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز جمعه گفت به دلیل عدم آمادگی غرب برای یک راه حل میانی، روسیه و بلاروس درصدد توسعه همکاری نظامی خود هستند.

وی که با خبرگزاری تاس مصاحبه می‌کرد، گفت: «وظیفه وزارت امور خارجه، ایجاد راه‌حل برای موضوعات از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیکی بوده اما به دلیل عدم آمادگی غرب برای راه‌حل‌های میانی، برنامه‌های ما (با بلاروس) شامل تقویت همکاری در زمینه‌های نظامی می‌شود».

وزیر خارجه روسیه گفت که سند مهم برای این اقدام، در توافقی قرار دارد که مجلس روسیه روز ۴ نوامبر در زمینه اتحاد بین روسیه و بلاروس به امضا رساند.

لاوروف گفت که این کشور تغییرات مهمی که طی سال‌های اخیر در اوضاع نظامی-سیاسی در شرق اروپا روی داده را کاملا زیر نظر دارد.

با افزایش تنش‌ها میان مسکو و کشورهای غربی، «ولادیمیر ماکی» وزیر امور خارجه بلاروس اعلام کرد، کشورش آمادگی میزبانی موشک‌های اتمی روسیه را دارد.

ماکی در مصاحبه‌ای گفت: «آنچه رئیس جمهور آلکساندر لوکاشنکو گفت، اینکه ما احتمال استقرار تسلیحات اتمی در قلمرو بلارس را داریم، یکی از پاسخ‌های احتمالی در صورت اقدامات اتحاد آتلانتیک شمالی در قلمرو لهستان خواهد بود».

اظهارات وزیر امور خارجه بلاروس در حالی صورت می‌گیرد که  ارتش این کشور اعلام کرده روسیه بمب‌افکن‌های راهبردی «Tu-۲۲M۳» خود را برای گشت‌زنی مشترک با جنگنده‌های بلاروسی به این کشور فرستاده‌اند.

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس دهم آذر ماه گفته بود، در صورتی که موشک‌های اتمی ناتو در لهستان مستقر شود، وی نیز از استقرار تسلیحات اتمی روسیه در بلاروس استقبال می‌کند.