Menu

پنتاگون پاسخگوی کشتار غیرنظامیان نیست | مشرق

پنتاگون پاسخگوی کشتار غیرنظامیان نیست | مشرق
مشرق نیوز

متصدی پیشین عملیات پهپادی آمریکا که در افغانستان وعراق هزاران ماموریت نظارتی و ضربتی انجام داده، می‌گوید پنتاگون هیچ یک از خاطیان را به دلیل اشتباهات مرگبارشان در کشتار غیرنظامیان مجازات نمی‌کند.

به گزارش مشرق، «براندون برایانت» متصدی پیشین عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا که در افغانستان، عراق و آفریقا صدها هزار ماموریت نظارتی و ضربتی انجام داده، پس از خروج در سال ۲۰۱۱ به دلیل تجربیاتش در نقش شکارچی که باعث مرگ هزاران غیرنظامی شده از مشکلات روانی شدید رنج می‌برد و به همین دلیل تلاش کرده تا علیه ارتش ایالات متحده که هرگز مسئولیت کشتار غیرنظامیان در حملات هوایی خود را نپذیرفته افشاگری کند.  

روزنامه نیویورک تایمز اخیراً گزارش داد که «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده گفته که هیچ یک از نیروهای آمریکایی مسئول حمله پهپادی در کابل افغانستان که منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی شد، مجازات نخواهند شد. 

به گزارش شبکه «سی‌جی‌تی‌ان» چین، در واقع، این قربانیان بی‌گناه تنها نوک کوه یخ قربانیان حملات پهپادی آمریکا در ۲۰ سال گذشته بوده‌اند.

برایانت در خصوص تجربیات خود گفت: اقدامات ایالات متحده بخصوص در یک سال گذشته نشان داده که هر چه من گفته‌ام درست است. در ماه اوت، بعد از این که ما از افغانستان خارج شدیم، یک امدادگر افغانستانی بود که به همراه نه کودک و چند نفر دیگر در حمله پهپادی کشته شد و مچ آمریکا گرفته شد که بر اساس اطلاعات غلط عمل کرده بود. 

وی افزود: همه آنچه که من و همراهانم در ده سال گذشته درباره آن حرف زده‌ایم. دقیقا همان بود و آشکارا درست بود. پنتاگون تصمیم می‌گیرد که خودش تحقیق کند تا ببیند آیا اقدام اشتباهی رخ داده است. حتی با این که آن غیرنظامیان کشته شده و فردی به اشتباه هدف گرفته شده، آن‌ها به این نتیجه رسیدند که کار اشتباهی انجام نداده‌اند و بنابراین هیچ مجازات یا عدالتی لازم نیست اجرا شود و این مسئله‌ای معمول است که در خصوص هر حمله‌ای اتفاق می‌افتد. هر بار که اشتباهی رخ می‌دهد هیچ کسی مجازات نمی‌شود.

این نظامی سابق آمریکایی توضیح داد: زمانی که یک گروه امنیتی فوق سری از افراد دارید که هر گروه از گروه دیگر مجزاست، آن‌ها فقط اطلاعاتی را که برای انجام عملیات نیاز است با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. بنابراین هیچ کس با دیگری حرف نمی‌زند و اگر یک نفر اشتباهی بکند، باعث یک زنجیره اشتباه می‌شود و هیچ کسی قرار نیست در دردسر بیافتد برای این که همه با هم اشتباه کرده‌اند.  

او در ادامه گفت: ما چند نفر را داشته‌ایم که اعضای خانواده‌شان در حمله پهپادی به طور غیرقانونی در آنجا کشته شده‌اند و به دنبال عدالت بوده‌اند. یک وکیلی هست که برای اجرای عدالت برای قربانیان حملات پهپادی کار می‌کند و آن‌ها در دادگاه خود در پاکستان پیروز شدند و می‌کوشند (این پرونده) را در یک دادگاه بین‌المللی مطرح کنند. خانواده‌هایی که اینجا به ایالات متحده به دنبال عدالت آمده‌اند آن را نیافته‌اند. یک نفر در واقع توانست خود را در مقابل قاضی برساند و قاضی حرف من و همراهانم را نقل کرد و گفت این چیزی است که نیاز به بررسی دارد، اما دادگاه قضایی اختیار انجام این کار را ندارد. بنابراین (قاضی) مجبور است مورد را رد کند. 

برایانت در ادامه در خصوص این که هیچ اراده‌ای برای ممانعت از کشتار غیرنظامیان در حملات هوایی آمریکا وجود ندارد، گفت: آن‌ها این را درست نخواهند کرد. زیر هنوز پول درمی‌آورند. بمب انداخته شد و ۶۴ هزار دلار گیر شرکت‌های تسلیحاتی آمد. بنابراین هیچ کسی قصد ندارد برای این بجنگد.

او در پایان اظهار داشت: توضیح درباره عمق این به هم ریختگی سخت است. ما به عراق و افغانستان بر اساس دروغ رفتیم. تا زمانی که ما مسئول اقدامات خود هستیم و دستکم کمی به خود تسلط داریم و آن را می‌سنجیم، داوران سقوط خود خواهیم بود. و همه آنجا می‌نشینند، می‌بینند و می‌خندند چون من به حرف‌های مردم گوش می‌دهم. و هر کسی خارج از کشور که اکنون به ما و آنچه رخ می‌دهد نگاه می‌کند، می‌پرسد شما چه فکری می‌کنید؟ چه اتفاقی در حال وقوع است؟ چه کار می‌کنید؟ حالتان خوب است؟ آیا همه چیز در حال نابود شدن است؟ آن‌ها می‌بینند پس چطور ما نمی‌توانیم ببینیم؟ چرا ما نمی‌توانیم خودمان را برای چیزهای که در حال رخ دادن است مسئول بدانیم؟ تا زمانی که آمریکا و مردمش برای آن اقدام (کشتار غیرنظامیان) دنبال پاسخگویی نباشند، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.