Menu

جدایی و اختلاف بیشتر بین بروکسل- لندن | مشرق

جدایی و اختلاف بیشتر بین بروکسل- لندن | مشرق
مشرق نیوز

یک رسانه آلمانی افزایش مشکلات و اختلافات بین بروکسل و لندن را نتیجه برگزیت حدود یک سال بعد از تحقق آن ارزیابی کرده و به بررسی این مسئله پرداخت.

به گزارش مشرق، روزنامه "ویرتشافتز ووخه" آلمان در مطلبی به عواقب برگزیت حدود یک سال بعد از خروج انگلیس از اتحدیه اروپا پرداخته نوشت: حدود یک سال بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به ندرت صحبتی درباره معایب و مزایای آن می شود؛ اما عواقب منفی این رخداد بسیار آشکار است و رابطه انگلیس با همسایگان بدتر و بدتر می شود.

نویسنده در ادامه برگزیت را با جا دادن فیلی بزرگ در یک اتاق مقایسه کرده و نوشت: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس می خواست با خروج کشورش از اتحادیه اروپا لحظه شگفت انگیزی از امید و دوران جدیدی از همکاری های دوستانه بین اتحادیه اروپا و انگلیس را آغاز کند؛ اما حدود یک سال بعد از خروج کامل انگلیس از این تشکل و پایان مرحله گذار برگزیت، نتیجه خروج چیز خوبی به نظر نمی رسد.

به ندرت هیچ یک از وعده های طرفداران برگزیت محقق شده است. به جای آن در بسیاری زمینه ها مشکلات جدیدی ایجاد شده است. برگزیت همچنین بر روابط همسایگان در منطقه اروپایی هم تاثیر گذاشته و در برخی موارد آن را به پایین ترین سطح رسانده است.

برگزیت به نظر می رسد مانند فیلی است که در یک اتاق جا داده شده و دلیل آشکار برای بسیاری مشکلات بوده که البته در انگلیس کسی نمی خواهد چیزی از آن بگوید.

نویسنده در ادامه مروری به مسائل و مشکلات دوران یک ساله بعد از برگزیت پرداخت.

مسئله مهاجرت

مهاجرت یکی از مهم ترین موضوعات در مبارزات انتخاباتی قبل از همه پرسی برگزیت بود. حامیان برگزیت این گونه شعار سر می دادند که می خواهیم دوباره کنترل مرزهای خود را به دست آوریم؛ اما واقعیت این است که در حال حاضر نسبت به سابق مهاجران غیر قانونی بیشتری از طریق کانال مانش به انگلیس می آیند. تنها در سال جاری میلادی حدود ۲۶ هزار نفر و بیش از سه برابر کل سال ۲۰۲۰ از این مسیر مهاجر به انگلیس آمده است.

در این میان انگلیس از آنجایی که دیگر بخشی از توافق نامه مربوط به مهاجرت با اروپا نیست به ندرت می تواند این مهاجران را به اروپا بازگرداند. واقعه غرق شدن قایق حامل پناهندگان در کانال مانش با ۲۷ کشته در اواخر نوامبر این بحران دوران پسا برگزیت را برجسته کرد.

از طرفی قواعد سختگیرانه مهاجرت در انگلیس در دوران پسا برگزیت مانع از ورود کارگران ماهر ضروری مانند رانندگان کامیون به انگلیس شد؛ البته کمبود مواد غذایی و کمبود سوخت که به گفته بسیاری کارشناسان از عواقب این طرح های سختگیرانه بود از طرف دولت به عنوان مسئله ای جهانی رد شد. این در حالی بود که قفسه های خالی سوپرمارکت ها و صف های طولانی در پمپ بنزین ها در هیچ کشور اروپایی دیگری مانند انگلیس وجود نداشت.

مناقشه بر سر ایرلند شمالی

موضوع بحث برانگیز و مورد مناقشه ایرلند شمالی هم در دوران پسا برگزیت مناسبات لندن با بروکسل، دوبلین و حتی واشنگتن را خدشه دار کرد. لندن در این دوران بسیار تلاش کرد قواعد مورد مذاکره در توافق برگزیت در این باره که به ایرلند شمالی موقعیت ویژه ای می دهد را لغو و یا حداقل به شدت تضعیف کند. در برخی مواقع حتی از وقوع جنگ تجاری بین طرفین سخن به میان آمد.

حالا این مسئله همچنان معمایی باقی مانده که آیا دولت انگلیس در واقع به توافق دوستانه در مناقشات بر سر پروتکل ایرلند شمالی علاقمند است و یا تنها می خواهد از خطر تنگناهای جدید ایجاد شده در کریسمس عبور کرده و تشدید تنش ها در سال جدید را آغاز کند. بهر حال به نظر می رسد اعتماد بروکسل به نخست وزیر انگلیس به نقطه پایینی رسیده است.

 روابط دو جانبه  انگلیس با پاریس و برلین

برگزیت همچنین به شدت به روابط دو کشور همسایه یعنی فرانسه و انگلیس لطمه زد. از یک سو بحث هایی درباره مجوزهای ماهیگیری برای ماهیگیران فرانسوی از طرف لندن ایجاد شد و از سوی دیگر لندن در مناقشات بر سر مهاجران فرانسه را متهم کرد که کنترل دقیقی بر سواحل خود برای جلوگیری از هجوم پناهندگان به انگلیس ندارد.

همچنین فرانسه از توافق زیر دریایی خود با استرالیا که توسط ایالات متحده و انگلیس نابود شد ناراضی است.

برلین هم از رویکردهای انگلیس در دوران پسا برگزیت بسیار ناراضی است. یکی از وزرای کابینه دولت فدرال آلمان در سخنانی درباره مناقشات بر سر پروتکل ایرلند شمالی گفته بود: دوستان عزیر ما در لندن و انگلیس باید بالاخره به خود بیایند. وی مناقشه درباره چیزی که درباره آن توافق شده است را رد کرد.

شهروندان انگلیسی درباره برگزیت چه می گویند؟

در انگلیس البته هماند دوران قبل از برگزاری برگزیت در سال ۲۰۱۶ اختلاف نظر وجود دارد. بر اساس نظر سنجی ها حدود نیمی از انگلیسی ها طرفدار بازگشت به اتحادیه اروپا هستند و خیلی ها هم نمی خواهند در این باره چیزی بشنوند. با این حال وقتی این سوال مطرح می شود که آیا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یک خطا بود، پاسخ ها نشان می دهد که اکثریتی که از این حرکت پشیمان هستند مدتهاست که در حال شکل گیری و افزایش است.

در همه پرسی برگزیت که در ژوئن سال ۲۰۱۶ برگزار شد ۵۲ درصد شهروندان انگلیسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. به این ترتیب انگلیس به عنوان اولین کشور بعد از بیش از ۴۰ سال عضویت در اتحادیه اروپا این تشکل را ترک کرد. خروج کامل انگلیس از اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد.