Menu

فرماندهی ارتش عراق: به پشتیبانی اطلاعاتی بین‌المللی نیاز داریم | ایسنا

فرماندهی ارتش عراق: به پشتیبانی اطلاعاتی بین‌المللی نیاز داریم | ایسنا
ایسنا

فرماندهی ارتش عراق دو روز پس از پایان ماموریت نظامی ائتلاف ضد داعش و تغییر آن به ماموریت تسلیحاتی و آموزشی بر نیاز به حمایت اطلاعاتی بین‌المللی از این کشور در مرحله آتی برای هدف قرار دادن بقایای داعش تاکید و اعلام کرد: جنگنده‌های ائتلاف تنها در صورت نیاز وارد عمل خواهند شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العربی الجدید، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق اظهار کرد: اعتماد دولت به نیروهای عراقی که پایگاه‌ها را از نیروهای ائتلاف تحویل گرفتند، بالا است، نیروهای امنیتی عراق توان مقابله با تروریسم و نابودی آن را دارند، آنها در میدان نبرد حضور یافته و عملیات‌های جنگی را اجرا کردند و حمایت هوایی از طرف ائتلاف ضد داعش دریافت کردند.

ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در پی توافق ژوئیه گذشته بغداد و واشنگتن، روز جمعه نیروهای نظامی خود را از عراق خارج کرد.

الخفاجی تاکید کرد: نیروهای ما به حمایت زمینی بین‌المللی نیاز ندارند بلکه به حمایت اطلاعاتی نیاز دارند و این حمایت‌ها ادامه دارند، ما به مشاوره و آموزش ائتلاف ضد داعش نیاز داریم و جنگنده‌های این ائتلاف تنها در صورتی که شرایط قدرتی بیشتر را بطلبد، نیاز خواهند بود.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق افزود: نیروی هوایی عراق توانمندی‌هایی دارد اما باید تجهیزات و امکانات بیشتری را برای خود فراهم کند، هدف از درخواست برای استمرار حمایت‌های ائتلاف در زمینه حملات هوایی، آموزش، توسعه و اطلاعات این است که نیروهای عراقی قدرت و آمادگی بالای خود برای پیگرد تروریست‌ها و حمله به آنها را حفظ کنند.

او تاکید کرد: ما همواره به تقویت این نیروها با افزایش تعدادشان نیاز داریم و این مساله به بودجه کشور وابسته است، در حال حاضر نیز به دو علت یکی افزایش سن نیروها و دیگری آسیب‌های جسمی‌شان، برنامه‌هایی برای افزایش تعداد نیروها داریم.

یحیی رسول، سخنگوی نخست وزیر عراق پیشتر با تاکید بر نیاز این کشور به جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش، اعلام کرده بود که مشاوران ائتلاف با حمایت نظامی عراق در دو پایگاه عین الاسد در استان الانبار و حریر در اربیل حضور خواهند داشت.

همزمان با پایان یافتن ماموریت نظامی ائتلاف ضد داعش در عراق نیروهای عراقی عملیات‌های نظامی خود در استان‌های آزاد شده را از ترس افزایش حملات داعش گسترش دادند.

داعش شامگاه شنبه دو حمله علیه نیروهای حشد شعبی انجام داده و به ایست‌های امنیتی آنها در نزدیکی روستای کوکجان در شهرک العظیم در استان دیالی و نیز محور دیگری از شهرک العظیم حمله کرد که یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت.