Menu

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه عمان | مشرق

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه عمان | مشرق
مشرق نیوز

امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با همتای عمانی ضمن رایزنی درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی، ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر فرصت سفرش به مسقط فراهم شود.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) با  «بدر بن حمد البوسعیدی» وزیر امور خارجه سلطنت عمان تلفنی گفتگو کرد.

دو وزیر خارجه در این گفتگو بر استمرار رایزنی ها در مورد موضوعات مختلف دوجانبه و بین المللی تأکید کردند.

امیرعبداللهیان در این گفتگو ضمن ابلاغ سلام  سید ابراهیم رئیسی ریاست جمهوری به سلطان عمان، در مورد مسائل مختلف مرتبط با روابط دو کشور و همچنین حل بحران های منطقه ای بر اساس گفتگو بین کشورهای منطقه رایزنی کرده و ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر فرصت سفر به مسقط فراهم شود.    

وزیر خارجه عمان نیز در این تماس تلفنی ضمن تمجید از روابط مثبت دو کشور، اعلام کرد: سلطنت عمان همواره در زمینه حل و فصل بحران های مختلف معتقد به گفتگو و مذاکره است و در مسیر صلح گام برمی دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان چهارم دی ماه در دیدار معاون وزیر خارجه عمان با اعلام این‌که جمهوری اسلامی ایران پایبند به گفت‌وگو و اتخاذ راه‌حل‌های سیاسی برای مشکلات دوجانبه و منطقه‌ای است، نسبت به پایان بحران یمن ابراز امیدواری کرد.

گفتتی است هشتمین نشست کمیته مشترک مشورت‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان (شنبه) چهارم دی ماه در محل وزارت امور خارجه به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و «شیخ خلیفه الحارثی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه عمان برگزار شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۲۲ آذر ماه نیز با «بدر بن حمد بوسعیدی» همتای عمانی خود تلفنی گفت‌وگو کرده بود. حسین امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی ضمن اشاره به روابط مثبت دو کشور و اراده طرفین برای استمرار و گسترش و تحکیم مناسبات دوجانبه وهمکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، سلام رئیس جمهور کشورمان به سلطان عمان را ابلاغ کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۷ مهر ماه نیز با همتای عمانی خود تلفنی گفت‌وگو کرده بود. وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به ضرورت افزایش همکاری در همه بخش‌ها اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آماده عملیاتی کردن توافق‌ها و پروژه‌ها و طرح‌های قبلی مورد توافق فیمابین است.

گفتنی است اواسط مهر ماه سال جاری نیز علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه به مسقط سفر و با مقامات عمانی از جمله وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. باقری در این دیدار با تاکید بر سیاست دولت جدید مبنی بر تعامل بیشتر با همسایگان، روابط با عمان را روابطی دوستانه و نمونه خواند. وزیر خارجه عمان هم روابط دو کشور همسایه را بر پایه اعتماد خواند و جمهوری اسلامی ایران را کشوری محوری در منطقه توصیف کرد.