Menu

نقش شهید سلیمانی در برقراری امنیت بی‌بدیل است | مشرق

نقش شهید سلیمانی در برقراری امنیت بی‌بدیل است | مشرق
مشرق نیوز

در بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به مناسبت دومین سالروز شهادت سپهبد «قاسم سلیمانی» بر نقش بی‌بدیل این شهید در برقراری ثبات و امنیت منطقه ای و جهانی تأکید شد.

به گزارش مشرق، در بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان که به مناسبت دومین سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی منتشر شده است، نقش ایشان در برقراری ثبات و امنیت منطقه ای و جهانی بی بدیل عنوان شده است.

در این بیانیه آمده است:  

۱۳ دیماه (۳ ژانویه) دومین سالروز اقدام تروریستی دولت امریکا در به شهادت رساندن سفیر صلح و قهرمان مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، سپهبد قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش می‌باشد. این روز یکی از غم‌انگیزترین روزها برای مردم ایران و آزادی‌خواهان منطقه و جهان و مبارزان حقیقی علیه تروریسم و افراط‌گرایی محسوب می‌شود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در «دوشنبه» هم صدا با مردم ایران و دوستداران و علاقه‌مندان به ایشان در منطقه و جهان یکبار دیگر این اقدام تروریستی را محکوم می‌نماید.

تاریخ فراموش نخواهد کرد که در فضای مملو از وحشت و نگرانی مردم منطقه و جهان ناشی از اقدامات وحشیانه گروه‌های تروریستی و تکفیری، سردار سلیمانی به همراه همرزمانش با مبارزه با داعش و ایجاد سد در برابر گسترش حملات تروریستی آنان به سایر کشورها از جمله به اروپا امنیت را به منطقه و جهان بازگرداند.

شهید بزرگوار سردار سلیمانی اهتمام ویژه‌ای به حفظ کرامت انسان‌ها فارغ از نژاد، دین و مذهب و اجرای عملی حقوق بین‌المللی انسان‌دوستانه و حمایت از افراد غیر نظامی در جنگ، بویژه مقابله با استفاده از غیر نظامیان بعنوان سپر انسانی داشت.

 سردار شهید قاسم سلیمانی در برقراری ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان از طریق جلوگیری از تجزیه کشورهای منطقه بعنوان خطری که می‌توانست بصورت سلسله وار کل منطقه خاورمیانه را تحت تاثیر خود قرار دهد، از هیچ کوششی فروگذار نکرد.

رویکرد افراط‌گرائی، تکفیری و تروریسم، تهدیدی علیه صلح، ثبات و امنیت بین‌المللی به شمار می‌آیند و مبارزه با آن وظیفه تمامی اعضای جامعه بین‌المللی است. گستردگی ویرانی‌ها، کثرت آوارگان و تلفات انسانی تنها برخی از پیامدهای اقدامات تروریستی این گروه‌ها در سوریه و منطقه است.

با گذشت زمان، اعترافات برخی مقامات ایالات متحده آمریکا، نشان داد که بسیاری از گروه‌های تروریستی و تکفیری، از جمله داعش توسط این کشور و به منظور مداخله در امور داخلی و بی‌ثبات‌سازی کشورهای منطقه ایجاد شده‌اند. امری که علاوه بر اثبات ماهیت جنایتکارانه آن، نقض آشکار منشور ملل متحد مبنی بر منع مداخله در امور داخلی سایر کشورها به شمار می‌رود و طبعا مسئولیت بین‌المللی دولت آمریکا و مقامات آن کشور را در پی دارد که باید پاسخگوی تمامی فجایع و خساراتی که در نتیجه این اقدامات در منطقه رخ داده است، باشند.

جمهوری اسلامی ایران از تمامی ظرفیت‌های سیاسی، حقوقی و بین‌المللی در خصوص پیگیری عاملان این جنایت آشکار، استفاده خواهد کرد.