Menu

کری لام: "انقراض" آزادی مطبوعات در هنگ‌کنگ صحت ندارد | ایسنا

کری لام: "انقراض" آزادی مطبوعات در هنگ‌کنگ صحت ندارد | ایسنا
ایسنا

مدیر اجرایی هنگ‌کنگ امروز (سه‌شنبه) گفت، صحبت‌هایی مبنی بر اینکه آزادی مطبوعات در این شهر رو به نابودی است، نمی‌پذیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اظهارات کری لام، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ تنها چند روز بعد از آن مطرح می‌شود که پلیس به یک رسانه آنلاین حمله‌ور شده و هفت‌ تن از جمله سردبیران ارشد آن را بازداشت کرد.

کری لام در شرایطی در کنفرانس خبری هفتگی خود صحبت می‌کرد که یک رسانه آنلاین مستقل دیگر تحت عنوان «سیتیزن نیوز» در مواجه با آنچه "وخامت" فضای رسانه‌ای در این مستعمره سابق بریتانیا توصیف می‌کند، فعالیت‌هایش را متوقف کرده است.

رئیس اجرایی هنگ‌کنگ با بیان اینکه هیچ چیز مهمتر از اجرای قانون نیست، گفت: امروز صبح اخباری خواندم مبنی بر اینکه چون رسانه‌های آنلاین تعطیل شده‌اند، آزادی مطبوعات در هنگ‌کنگ رو به انقراض است... نمی‌توانم این نوع اتهام‌زنی‌ها را بپذیرم.

حاکمیت هنگ‌کنگ در ۱۹۹۷ با وعده حفاظت از حقوق شخصی از جمله آزادی مطبوعات، به چین بازگردانده شد. اما گروه‌های حقوق بشری و برخی از دولت‌های غربی می‌گویند که آزادی‌ها از بین رفته است، خصوصا از سال ۲۰۲۰ که پکن یک قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ به اجرا درآورد.

دولت هنگ‌کنگ بارها اتهام حمله به رسانه‌ها و محدودسازی آزادی‌ها در این قطب مالی جهان را انکار کرده است. چین می‌گوید که حمایت از حقوق، بعد از آنکه قانون امنیت ملی ثبات را احیا کرد، به عنوان تلاشی برای مختل کردن پیشرفت هنگ‌کنگ مورد استفاده قرار گرفته است.

روز دوشنبه، وب‌سایت آنلاین سیتیزن نیوز اعلام کرد، تصمیم آن برای متوقف کردن فعالیت‌هایش از سه‌شنبه به دنبال بسته شدن وب‌سایت «استند نیوز» و بازداشت کارکنان آن و برای تضمین امنیت کارکنان خودش گرفته شده است.