Menu

میدل‌ایست‌آی: اگر بانیان ترور شهید سلیمانی قصدشان عقب راندن ایران بود، شکست بزرگی خورده‌اند | خبرآنلاین

میدل‌ایست‌آی: اگر بانیان ترور شهید سلیمانی قصدشان عقب راندن ایران بود، شکست بزرگی خورده‌اند | خبرآنلاین
خبرآنلاین

ایسنا نوشت: یک پایگاه خبری انگلیسی در گزارشی با پرداختن به پیامدهای به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی، تاکید کرد که بانیان این اقدام مرتکب یک اشتباه محاسباتی شده بودند و در عملی کردن هدفشان از این ترور، شکست خورده‌اند.

پایگاه خبری میدل ایست آی در گزارشی درباره ترور و به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا و پیامدهایی که این اقدام برای آمریکا، رژیم صهیونیستی و منطقه داشته است،‌ نوشت: دولت ترامپ آن موقع مدعی بود سلیمانی به منظور پیش‌دستی کردن و جلوگیری از حمله‌ای بزرگی که او در حال برنامه ریزی‌اش بوده است، ترور شده. حالا این برای همه رو شده است، هیچ حمله‌ قریب‌الوقوعی از سوی ایران متوجه نیروهای آمریکا در منطقه نبوده است که حمله انجام شده در سوم ژانویه ۲۰۲۰ در فرودگاه بغداد را توجیه کند.

میدل ایست آی افزود: ترامپ اخیرا به نقش پشت پرده و تحریک اسراییل برای اقدام علیه استراتژیست ارشد ایران اشاره‌هایی کرده است، اگرچه با صراحت گفته «اسراییلی‌ها می‌خواهند تا آخرین سرباز آمریکایی با ایران بجنگند». این سخن ترامپ مبهم بود اما اظهارات تامیر هیمان رئیس پیشین بخش اطلاعات نظامی ارتش اسراییل ابهامی نداشت. او دست داشتن اسراییل در این ترور را تایید کرد.

در ادامه گزارش میدل ایست آی آمده است: تصمیم گیران اسراییلی باید به خاطر بسپارند که پاسخ تهران به ترور سلیمانی ممکن است سال‌ها طول بکشد تا آشکار شود. اگر اسراییل آن موقع[پیش از ترور] امیدی به در امان ماندن از خشم ایران داشت، اظهارات ترامپ و هیمان آن را از بین برده‌ است.

این پایگاه خبری می‌افزاید: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت اسراییل فکر می‌کرد با متقاعد کردن ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، چه زیرکی‌ای به کار بسته است و ظاهرا او را به کار کثیف حذف سلیمانی به خاطر اسراییل نیز واداشته بود. اگرچه دارد روشن می‌شود که هیچ یک از این تصمیم‌ها در راستای منافع ملی اسراییل نبوده است، آمریکا هم به کنار.

در این گزارش درباره تحولات منطقه در پی به شهادت رسیدن شهید سردار قاسم سلیمانی آمده است: آمریکا به طرز فضاحت‌باری از افغانستان خارج شد، در حال باختن بازی در آسیای مرکزیست که احتمال دارد برای آن پیامدهایی در غرب آسیا نیز داشته باشد، پارلمان عراق به خروج کامل آمریکا از این کشور رای داده است، دولت سوریه تسلطش بر بخش‌های مفید خاکش را حفظ و تحکیم کرده و حزب‌الله همچنان نفوذش در عرصه سیاسی لبنان را حفظ کرده است. علاوه بر این، حوثی‌ها فارغ از این که عربستان سعودی چقدر سخت یمن را بمباران کند، در شرف پیروزی در شهر مارب هستند که یکی از مهم‌ترین جبهه‌های سعودی در یمن است. حماس هنوز بر غزه مسلط است، بهار گذشته، برای اولین بار در تاریخ، اسراییل شاهد این بود که شهروندان عربش در خیابان‌ها به طرفداری از فلسطینی‌ها اعتراض می‌کنند و احساس ترس از وقوع یک جنگ داخلی احتمالی را ایجاد کرد.  اگر بانیان ترور سلیمانی روی خویشتن‌داری ایران قمار کرده بودند، دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند، همان طور که بمباران پایگاه نظامی آمریکا در عین‌الاسد ثابت کرد، این حمله، حمله‌ای بود بسیار مخرب‌تر و دقیق‌تر از چیزی که اول انتظارش می‌رفت.

میدل ایست آی همچنین مطرح کرد: از این گذشته، جنگ دریایی آمریکا و اسراییل علیه ایران که قصد دارد مانع ارسال نفت آن به سوریه شود، حالا پس از تلافی‌های ایران متوقف شده است؛ ملحق شدن به توافق ابراهیم(عادی سازی روابط با اسراییل) مانع رفتن هیات‌های دیپلماتیک ریاض‌ و ابوظبی به تهران نشده است، این کشورهای عرب خلیج فارس هر دو می دانند توافقی غیر خصومت‌آمیز با همسایه‌شان چقدر اهمیت دارد. آن‌ها همچنین می‌دانند اسراییل نمی‌تواند خلا خروج جزئی آمریکا از منطقه را جبران کند و اختلافشان با واشنگتن بر سر عمق تعهد امنیتی آمریکا رو به افزایش است.

این پایگاه خبری با نتیجه‌گیری از موارد تشریح‌شده نوشت: در مجموع، به سختی می‌توان استدلال کرد نسبت به دوران پیش از ترور سلیمانی،‌ بازدارندگی بیشتری در قبال ایران ایجاد شده است.

همچنین در گزارش میدل ایست آی آمده است: سلیمانی یک میانجی مورد اعتماد برای رو کردن به او در مواقع بحرانی بود. در منطقه‌ای بسیار بی‌ثبات، کانال‌های ارتباطی امن و محرمانه باید حفظ شوند. این فرمانده سپاه استاد تحرکات به شدت پیچیده منطقه بود که دارای نکاتی ظریفند. او هر وقت لازم بود، شبه نظامیانش را تحت کنترل در می‌آورد. هر آدم حرفه‌ای که دستی در دنیای تیره‌وتار اطلاعاتی منطقه باشد، به شما خواهد گفت شخصی به مهمی سلیمانی نباید حذف می‌شد. اقتدار او بی‌چون و چرا بود، همچنین توانش برای ارائه موثر و سریع هر موردی به تصمیم‌گیران ارشد در تهران.

در پایان گزارش این پایگاه خبری انگلیسی آمده است: تنها مبتدیانی مثل ترامپ یا اسراییلی‌هایی مانند نتانیاهو که تمایل به گسترش درگیری داشتند می‌توانند تا این اندازه پیش بروند؛ و اگر قصدشان به عقب راندن ایران بوده است، شکست بزرگی خورده‌اند.

311311