Menu

چین: ترور سردار سلیمانی جنایت جنگی آمریکا بود | خبرآنلاین

چین: ترور سردار سلیمانی جنایت جنگی آمریکا بود | خبرآنلاین
خبرآنلاین

فارس نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه چین در اظهاراتی ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه را یکی از جنایات جنگی خواند که ایالات متحده با سوء‌استفاده از زور مرتکب شده است.

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری امروز (سه‌شنبه) خود در پاسخ به سوالی درباره مراسم بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی که دیروز برگزار شد و اظهارات سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران مبنی بر این که عاملان ترور این شهید بزرگوار باید محاکمه و قصاص شوند، گفت: ترور (سردار) قاسم سلیمانی نمونه دیگری است که نشان می‌دهد چگونه آمریکا خودسرانه هنجارهای حاکم بر روابط بین‌الملل بر اساس منشور سازمان ملل را تضعیف کرده است. این همچنین یکی از جنایات جنگی است که ایالات متحده با سوء استفاده از زور مرتکب شده است.

وی افزود: ایالات متحده به خود اجازه می‌دهد تا آنجا پیش برود که «قتل هدفمند» فرمانده نظامی یک کشور مستقل را از طرق تروریستی با نقض قوانین بین‌المللی انجام دهد و همچنین صدها هزار غیرنظامی بی‌گناه را در سراسر جهان بکشد. آمریکا همه این اقدامات غیرقانونی و وحشیانه را از چشم مردم سراسر جهان در پشت نمای «نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین» ادعایی خود پنهان کرده است.

ونبین در ادامه گفت: ایالات متحده شعار «حمایت از نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین» را تکرار می‌کند، اما واقعیت‌ها بارها و بارها ثابت کرده‌ که آنچه که ایالات متحده واقعاً به آن اهمیت می‌دهد، چیزی بیش از قوانینی نیست که نیازهای آن را برآورده می‌کند و منافع آن را تامین می‌کند. آنچه که به آن متعهد است چیزی نیست جز نظمی که هژمونی ایالات متحده را حفظ می‌کند و آن را قادر می‌سازد بر جامعه بین‌المللی غلبه کند. اما چنین قواعد و نظمی که ناقض قوانین بین‌المللی باشد مورد پذیرش مردم ایران، خاورمیانه و سایر نقاط جهان نخواهد بود.

311311