Menu

شیخ نعیم قاسم: سردار سلیمانی شهید امت بود | مشرق

شیخ نعیم قاسم: سردار سلیمانی شهید امت بود | مشرق
مشرق نیوز

معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان ضمن اشاره به دستاوردهای فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، تأکید کرد که سردار سلیمانی شهید امت بود.

به گزارش مشرق، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، عصر امروز (سه‌شنبه)، به مناسب دومین سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسمی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت حضور پیدا کرد.

بر اساس گزارش رادیو «نور»، معاون دبیرکل حزب‌الله در این مراسم گفت: «این شهادت نه‌تنها چیزی از توانمندی مقاومت و ارزش آن کم نکرد، بلکه روحیه مقاومت‌کنندکان و جایگاه مقاومت را بالا برد. شهید قاسم سلیمانی از میهن خود فراتر رفت تا شهید امت باشد که این یک نقطه عطف است. او الگوی کمک‌های انسان‌دوستانه و ایمانی است که برای آرمان فلسطین از دستاوردهای شخصی گذشت».

شیخ نعیم قاسم در ادامه اظهاراتش خطاب به شهید سلیمانی گفت: «تو قطب‌نمای فلسطین را تثبیت کردی به‌نحوی که کسی دیگر نمی‌تواند ما را از مسیر منحرف کند. شهید سلیمانی برای مقاومت یکپارچه در منطقه، موانع مادی میان کشورهای ما را در هم شکست. چطور نه در حالی که دشمن ما واحد است!؟».

وی همچنین با اشاره به کمک‌های ایران به ملت‌های مستضعف منطقه، اضافه کرد: «مسیر مقاومت را امام خمینی (ره) با تمرکز بر فلسطین ایجاد کرد و امام خامنه‌ای این مسیر را ادامه داد».

معاون دبیرکل حزب‌الله تأکید کرد: «حق گروه‌های مقاومت و مالکان این سرزمین است که علیه محور شرارت همکاری کنند؛ همانانی که توافق کردند تا ما را تروریستی بخوانند در حالی که آن‌ها خود نمود ظلم جهانی و کشتار جمعی هستند».

شیخ نعیم قاسم همچنین خاطرنشان کرد که اگر مقاومتی در کار نبود، داعش در منطقه حکمرانی می‌کرد و شهرک‌های صهیونیست‌نشین در جنوب لبنان بر پا شده بود.

نعیم قاسم در ادامه تأکید کرد: «مقاومت یک مسئله طبیعی و عدم مقاومت و پذیریش آن امری غیرطبیعی و جای سؤال است. این وطن ماست و آن را به اشغالگران واگذار نخواهیم کرد. دفاع امری مشروع  است و این حق ماست که دفاع کنیم و زیر بار اشغال نرویم. اگر کسی جایگزینی دارد، بسم‌الله».

این مقام حزب‌الله ادامه داد: «اطمینان داشته باشید که تفنگ مقاومت‌کنندگان، بازوهای مجاهدان و اتحاد مردان، زنان، سالخوردگان و کودکان این امت برای مقاومت و مواجهه با دشمن باعث آزادی خواهد شد و بدون این گزینه امکان آزادسازی در کار نخواهد بود».

بامداد روز جمعه سوم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ماه سال ۱۳۹۸) بود که تلویزیون رسمی عراق اعلام کرد که سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی المهندس» معاون الحشدالشعبی در حمله تروریست‌های آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی «بغداد» به شهادت رسیده‌اند.

ساعتی پس از انتشار خبر اولیه شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای، رسماً با برعهده‌گرفتن مسؤولیت ترور سردار سلیمانی و المهندس، اعلام کرد که این ترور به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور وقت آمریکا صورت گرفته است.

به دنبال شهادت سردار قاسم سلیمانی، راهپیمایی‌های گسترده‌ای در سراسر ایران و برخی کشورهای منطقه برگزار شد و برخلاف گمان واهی ترامپ که تصور می‌کرد با به شهادت رساندن سردار سلیمانی موجب خوشحالی مردم ایران می‌شود؛ اما حضور بی‌سابقه و ده‌ها میلیونی مردم سراسر ایران در مراسم تشییع سلیمانی، سیلی محکمی بر گوش ترامپ بود.

همان‌طور که ایران وعده انتقام‌گیری داده بود، در نخستین ساعات بامداد ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، با ۱۳ فروند موشک بالستیک، پایگاه تروریست‌های آمریکایی «عین الاسد» عراق را هدف قرار داد که خسارت بسیار سنگینی به نظامیان آمریکایی وارد آمد و بیش از یکصد نظامی آمریکایی دچار آسیب‌های مغزی شدند.