Menu

مذاکرات رفع تحریم‌های ایران؛ محور رایزنی بنت-جانسون | مشرق

مذاکرات رفع تحریم‌های ایران؛ محور رایزنی بنت-جانسون | مشرق
مشرق نیوز

منابع خبری از رایزنی نخست وزیر رژیم صهیونیستی با همتای انگلیسی خود در خصوص امور مهم منطقه و جهان از جمله مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین خبر دادند.

به گزارش مشرق، منابع خبری عصر سه شنبه به وقت تهران از رایزنی نخست وزیر رژیم صهیونیستی با همتای انگلیسی خود در خصوص امور مهم منطقه و جهان خبر دادند.

به گزارش منابع خبری، «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم اسرائیل با «بوریس جانسون» همتای انگلیسی خود تلفنی گفت‌وگو کرد. این دو درباره مذاکرات وین و بحران شیوع سویه کرونای امیکرون رایزنی کردند.

این در حالی است که «یائیر لاپید» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی  نیز در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با روزنامه «چوسان ایلبو» کره جنوبی، مواضع ادعایی علیه برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرده است.

لاپید در پاسخ به سؤالی درباره موضع رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و احیای برجام بار دیگر ادعاها علیه ایران را تکرار کرد و گفت: «ایران هرگز نمی‌تواند اجازه دستیابی به توانمندی تسلیحات هسته‌ای را داشته باشد. ایران هسته‌ای کل خاورمیانه (غرب آسیا) را به سوی یک رقابت تسلیحات اتمی در برهه‌ای از زمان پرتاب می‌کند که گام‌های فوق‌العاده‌ای برای توسعه چرخه صلح در خاورمیانه در حال شکل‌گیری است و ایران و نائبان تروریستی این کشور را برای گسترش بیشتر فعالیت‌های تروریستی در سراسر منطقه و سراسر جهان جسور می‌کند.»

ادعاهای وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره تسلیحات اتمی ایران در شرایطی است که جمهوری اسلامی بارها تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز دارد و هرگز به دنبال تسلیحات اتمی نیست و گزارش‌های متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن را تأیید می‌کند.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران نیز روز دوشنبه درباره اخبار مطرح شده مبتنی بر عقب نشینی ایران از مطالبات قانونی‌اش در مذاکرات گفت، در بستر فضای عمومی و رسانه ای مذاکرات را جلو نمی‌بریم، ولی با توجه به برخی نکاتی که بعضا گفته می‌شود لازم است تأکید کنم که اگر امروز متن مشترکی داریم به خاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری خودش عقب نشینی کند و امروز آن چه را که داریم همین عقب نشینی و واقع نگری طرف های غربی در گفت‌وگوهای وین است که نمی توانند فراتر از برجام در موضوع هسته‌ای درخواستی داشته باشند و فروتر از برجام بخواهند تعهدات رفع تحریمی را انجام دهند.

وی گفت: «امروز در نقطه‌ای قرار داریم که گفت‌وگوهای وین وارد بحث‌های محتوایی می‌شود. هیأت ما امروز وارد وین شده و از بعدازظهر امروز گفت‌وگوها به صورت چندجانبه و دوجانبه آغاز خواهد شد. البته جزییات بعد از گفت وگوی اولیه هماهنگ کننده برجام با مذاکره کننده ارشد ما اعلام خواهد شد.»