Menu

فرانسه تحقیقات مربوط به انفجار در "رالی داکار" را آغاز کرد | ایسنا

فرانسه تحقیقات مربوط به انفجار در "رالی داکار" را آغاز کرد | ایسنا
ایسنا

دادستان‌های فرانسوی گفتند که تحقیقات "تروریستی" را درخصوص انفجار ۳۰ دسامبر در عربستان سعودی که طی آن یک خودروی شرکت کننده در رالی داکار مورد هدف قرار گرفته بود و راننده فرانسوی داخل خودرو به‌شدت مجروح شد،‌ آغاز کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادستان ملی مبارزه با تروریسم فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: تحقیقات مقدماتی درخصوص چندین اقدام و تلاش به قتل در ارتباط با یک گروه تروریستی آغاز شده است.

این بیانیه متذکر شده است که تمامی ۵ سرنشین این خودرو از جمله راننده آن فرانسوی بودند.

این بیانیه جزئیات بیشتری در مورد انفجار جده که باعث شد فیلیپ بوترون، راننده آن خودرو، قبل از بازگشت به فرانسه به‌دلیل جراحات جدی پا در عربستان سعودی نیاز به جراحی داشته باشد، ارائه نکرد.

سازمان دهندگان این برنامه گفته بودند که این حادثه مربوط به مسابقه نیست؛ در حالی که مقامات سعودی اعلام کرده بودند که هیچ ظن جنایی درخصوص انفجار وجود ندارد.

اما وزارت خارجه فرانسه پس از آن توصیه‌های خود را در مورد عربستان سعودی به‌روز کرد و با اظهارات مقامات سعودی و سازمان دهندگان درخصوص این حادثه مخالفت کرد.

این وزارت در وبسایت خود نوشت: مقامات سعودی در حال انجام تحقیقات برای تعیین علت این انفجار هستند. احتمال وقوع یک "اقدام مجرمانه" منتفی نشده است.

این مسابقه معروف که قبلا به‌عنوان "پاریس-داکار" شناخته می‌شد؛ اکنون همان "داکار" نامیده می‌شود.

اما به‌دلیل تهدیدات امنیتی که در مسیر به شمال آفریقا وجود داشت، از سال ۲۰۰۹ در آمریکای جنوبی و از سال ۲۰۲۰ در عربستان سعودی برگزار شد.

آخرین مرحله این مسابقه که به‌عنوان "داکار ۲۰۲۲ " شناخته می‌شود، در ۱۴ ژانویه برگزار خواهد شد.