Menu

ائتلاف سعودی صنعاء را تهدید کرد | مشرق

ائتلاف سعودی صنعاء را تهدید کرد | مشرق
مشرق نیوز

سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوز سعودی در واکنش به توقیف کشتی نظامی اماراتی در آبهای یمن، تهدید کرد، در صورت عدم آزادی کشتی، بنادر یمن را هدف قرار می‌دهد.

به گزارش مشرق، در پی موفقیت نیروهای مسلح یمن در توقیف یک کشتی باری امارات حامل تجهیزات نظامی، در آبهای یمن طی یک عملیات بی‌سابقه در ساحل غربی این کشور، سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی برای صنعاء خط و نشان کشید.

سرتیپ ستاد «ترکی المالکی» سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوز سعودی، مدعی شد که انصارالله یمن کشتی «روابی» را ربوده و این اقدام نقض آشکار قوانین بین‌الملل است و تهدید کرد که بنادری که از آن «دزدی دریایی» و ربودن صورت گیرد، به عنوان اهداف نظامی مشروع، هدف حمله قرار می‌گیرد.

به نوشته پایگاه خبری «البیان» امارات، وی حمله نیروهای مسلح یمن به کشتی «روابی» که مدعی تجاری بودن آن است را «دزدی دریایی، ربایش و حمله مسلحانه» توصیف کرد و آن را اقدامی مجرمانه دانست که نیروهای انصارالله برای آن برنامه‌ریزی کرده بودند.

وی در ادامه ادعاهای خود، افزود: «شبه‌نظامیان حوصی به این کشتی در آبهای بین‌المللی تعرض کرده و آن را با توسل به زور به بندر «الصلیف» انتقال داده‌اند. اجرای عملیات دزدی دریایی و ربایش از بندر الحدیده برای رهگیری کشتی تجاری در مسیر دریایی بین‌المللی آغاز شد که با توجه به نقض آشکار اصول حقوق بین‌الملل انسانی و قوانین مربوطه دریایی است. کشتی "روابی" یک کشتی تجاری حامل تجهیزات و تدارکات میدانی برای فعال کردن بیمارستان صحرایی عربستان در جزیره سقطری است که پس از پایان ماموریت بشردوستانه خود در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به هزاران یمنی در این جزیره، ربوده شده است».

المالکی تصریح کرد که متون و احکام قوانین بین‌المللی انسانی و معاهده سان ریمو در نزاع‌های مسلحانه در دریا و توافقات سازمان ملل، آزادی دریانوردی و تجارت جهانی در گذرگاه‌های دریایی و آبی را تضمین می‌کند و از دزدان دریایی حمایت نمی‌کند و پناهگاه امنی برای آن‌ها، فراهم نمی‌کند. اما چنین اقداماتی، امنیت گذرگاه‌های آبی را از بین برده و تهدیدی مستقیم بر دریانوردی و تجارت جهانی است.

وی ادعا کرد، این اقدام «مجرمانه خطرناک» مغایر با روح و مفاد توافقنامه استکهلم ۲۰۱۸ به ویژه آن‌چه در بند دوم تعهدات و بند دوم قرارداد مربوط به شهر الحدیده و بنادر الحدیده و الصلیف و رأس عیسی و در راستای تداوم انواع تخلفات «این شبه نظامیان» که شمار آن از ۳ هزار و ۵۲۷ مورد فراتر رفته، است.

وی در ادامه تاکید کرد که نیروهای مسلح یمن می‌بایست «کشتی روابی را از بندر الصلیف با تمام محموله انسانی‌اش» آزاد کند و در صورت عدم آزادی این کشتی، «بنادری که از آن دزدی دریایی، ربودن، دزدی مسلحانه صورت می‌گیرد، به عنوان اهداف نظامی مشروع براساس مفاد قانون بین المللی بشردوستانه و قوانین دریانوردی مرتبط هدف حمله قرار می‌گیرد».

پس از روزها تشدید حملات نظامی ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن، به ویژه در ساحل شرقی، صنعاء دوشنبه پیش (۳ ژانویه) با عملیاتی بی‌سابقه در ساحل غربی همه را غافلگیر کرد. در این روز مرکز عملیات تجارت دریایی انگلیس (UKMTO) اعلام کرد که گزارش‌هایی از حمله به یک کشتی در نزدیکی بندر «رأس عیسی» در دریای سرخ یمن دریافت کرده است و به تفنگداران دریایی توصیه کرده که در محل حادثه نهایت احتیاط را پیشه کنند.

پس از آن «دریاد گلوبال» گزارش کرد که کشتی مورد حمله در حدود ۲۳ مایل دریایی غرب پایانه نفتی رأس عیسی در دریای سرخ بوده است اما هویت مالکان کشتی فوق مشخص نیست و تحقیقات درباره این حادثه در جریان است. سپس شبکه العربیه مدعی شد که جنبش انصارالله یمن یک کشتی باری با پرچم امارات عربی متحده را در امتداد شهر «الحدیده»  توقیف کرده است. سعودی‌ها ادعا کردند که کشتی فوق حامل تجهیزات پزشکی برای یک بیمارستان سعودی در جزیره سقطری بوده است.

اما سپس سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن تایید کرد که نیروهای یمن، یک کشتی باری نظامی اماراتی حامل تجهیزات نظامی را که بدون مجوز وارد آب‌های یمن شده بوده و در حال انجام اقدامات خصمانه‌ای بود که امنیت و ثبات یمن را هدف می‌گیرد، توقیف کردند.

وی با بیان این‌که برای نخستین بار نیروی دریایی یمن موفق شد یک عملیات نظامی را علیه یک کشتی باربری نظامی انجام دهد، تصریح کرد، پس از چند هفته رصد تحرکات این کشتی دشمن که حامل تجهیزات نظامی و دستگاههایی بود که ائتلاف متجاوز از آن برای تجاوز علیه یمن استفاده می‌کند، نیروهای یمنی آن را توقیف کردند.