Menu

ساخت و سازهای جدید ارتش آمریکا در زندان گوانتانامو | مشرق

ساخت و سازهای جدید ارتش آمریکا در زندان گوانتانامو | مشرق
مشرق نیوز

یک گزارش فاش می‎کند که ارتش آمریکا در حال ساخت یک دادگاه مخفی جدید در زندان گوانتانامو است.

به گزارش مشرق، به نظر می‌رسد دولت بایدن قصد ندارد زندان گوانتانامو را در دوره اول ریاست جمهوری خود، همانطور که وعده داده بود، تعطیل کند.

به گزارش «ریسپانسیبل استیت کرفت»، این وعده تنها یک زمزمه است که بسیار شبیه وعده‌هایی است که باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا داده بود.

طبق گزارش اخیر نیویورک تایمز توسط «کارول روزنبرگ»، که ۲۰ سال از زمان افتتاح گوانتانامو بدنام، خبرهای آن را پوشش می‌دهد، ارتش آمریکا در حال ساخت یک دادگاه مخفی جدید در محل این زندان است که به نظر می‌رسد تا سال ۲۰۲۳ تکمیل نخواهد شد.

«روزنبرگ»، می‎گوید که ارتش آمریکا در حال ساخت یک دادگاه دوم برای رسیدگی به بیش از یک پرونده به طور همزمان است، زیرا محاکمه «خالد شیخ محمد» و چهار مرد دیگر، که متهم به طراحی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ هستند، هنوز ادامه دارد.

با توجه به وجود پنج نفر دیگر در این زندان که متهم هستند و در انتظار محاکمه هستند، این گزارش به نظر درست به نظر می‌رسد.

با این حال، او می‎گوید این دادگاه جدید هیچ جایگاهی برای ملاقات کنندگان نخواهد داشت.

«روزنبرگ»، گفت که تنها افرادی که دارای مجوز مخفی هستند، مانند اعضای جامعه اطلاعاتی و نگهبانان و وکلا، اجازه ورود به اتاق جدید را خواهند داشت.

«ران فلسویگ»، سخنگوی دفتر کمیسیون‌های نظامی آمریکا، گفت که به عنوان یک راه حل، کارکنان دادگاه در حال طراحی یک جایگاه مجازی با چندین زاویه دوربین به طور همزمان هستند؛ عموم مردم برای تماشای جلسات، که با تاخیر ۴۰ ثانیه‌ای پخش می‌شود، به آنجا اسکورت می‌شوند.

به گفته وی، این آخرین اقدام در یک اقدام جدی برای شفاف سازی دادگاه و خود زندان برای عموم است.

زاویه نگران‌ کننده دیگر این است که با وجود گزارش‌های قبلی مبنی بر اینکه دولت بایدن بی سر و صدا در حال حرکت برای بستن زندان است، اما گزارش «روزنبرگ» چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.