Menu

سخنان چهره‌های سیاسی عراق در مراسم رسمی سالگرد حاج قاسم در بغداد | مشرق

سخنان چهره‌های سیاسی عراق در مراسم رسمی سالگرد حاج قاسم در بغداد | مشرق
مشرق نیوز

مراسم رسمی دومین سالگرد شهادت حاج قاسم و المهندس، امروز در بغداد با سخنرانی و مشارکت مقامات و چهره‌های سیاسی عراقی برگزار شد.

به گزارش مشرق، صبح امروز (چهارشنبه، ۵ ژانویه) مراسم رسمی یادبود به مناسبت دومین سالگرد شهادت فرماندهان پیروزی بر داعش در بغداد با حضور «برهم صالح» رئیس جمهوری، «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی، «عبدالعزیز المحمداوی» رئیس ستاد الحشد الشعبی ، «عثمان الغانمی» وزیر کشور، «جمعه عناد» وزیر دفاع، قاضی «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی و شماری دیگر از مقامات سیاسی و فرماندهان الحشد الشعبی در سالن همایشهای «المنصور» برگزار شد. مسئولیت برگزاری این همایش بر عهده سازمان الحشد الشعبی بود.

فالح الفیاض: قاسم سلیمانی مهمان عراق و حامی مردم آن بود

سخنان چهره‌های سیاسی عراق در مراسم رسمی سالگرد حاج قاسم در بغداد | مشرق

فالح الفیاض، رئیس سازمان الحشد الشعبی گفت: پیروزی بر داعش یک دستاورد عظیم عراقی و ملی است که برای این مردم نوشته و ثبت خواهد شد. فرماندهان شهید برای دستیابی به یک دستاورد تاریخی و ساختن افتخار برای این کشور به میدان آمدند. قاسم سلیمانی، مهمان عراق حامی این مردم بود.

وی افزود: ما با این فرماندهان شهید تجدید میثاق و اعلام وفاداری می ‌کنیم و سدی غیر قابل نفوذ در برابر تروریسم خواهیم بود و با دولت برای رسیدن به حق خود در اخراج نیروهای خارجی از کشور تلاش می‌کنیم. 

رئیس سازمان الحشد الشعبی گفت: این مراسم بیانگر عشق و علاقه شما برای بزرگداشت و احیای این خاطره دردناک است که در خاک عراق رقم خورد و خداوند خواست که خون مهمان ارجمند عراق حاج قاسم سلیمانی که به عنوان داوطلب، حامی و عاشق این مردم آمد، بر روی این زمین ریخته شود و نیز فرمانده ابومهدی المهندس عزیزی که عمر خود را در راه دفاع از این کشور گذراند و این راه به شهادتی ویژه که درجه بالایی میان شهدا دارد، ختم شد.

وی تاکید کرد: اتفاقی که در جاده فرودگاه افتاد امری بزرگ و مهم است که می‌بایست پیامدهایی برای ماهیت روابط نظامی با آمریکا داشته باشد.

برهم صالح: شهید سلیمانی در شرایط سختی به کمک فرزندان عراق آمد

سخنان چهره‌های سیاسی عراق در مراسم رسمی سالگرد حاج قاسم در بغداد | مشرق

«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در آغاز این مراسم گفت: «امروز برای ادای احترام به رهبران بزرگ پیروزی که با داعش تروریست مقابله کردند، گرد هم آمده‌ایم. ما با افتخار پیروزی بر داعش تروریست و خنثی کردن نقشه شوم آن را به یاد می‌آوریم. با فتوای مرجعیت و حمایت امام سیستانی، پیروزی بزرگی بر داعش تروریستی به دست آوردیم».

وی افزود: شهید قاسم سلیمانی فرمانده بزرگ ایرانی به همراه نیروهای مسلح و شهروندان ما در مقابله با داعش و نجات کشورمان از یک حمله تروریستی خطرناک که گریبانگیر ما شده بود، شرکت کرد. در شرایط دشواری برای دفاع به همراه فرزندان عراق در برابر تروریسم داعش [به عراق] آمد. 

رئیس‌جمهور عراق در پایان بر ضرورت پایان یافتن بحران‌ها در منطقه و پایان یافتن منازعات به منظور بستن راه به روی داعش و سایر گروه‌های تروریستی تاکید کرد و گفت که دولت جدید عراق باید توانمند باشد و بتواند خواسته‌های مردم را برآورده کند.

پیام مصطفی الکاظمی: شهادت این فرماندهان چراغ روشنگر آزادی خواهد ماند

سخنان چهره‌های سیاسی عراق در مراسم رسمی سالگرد حاج قاسم در بغداد | مشرق

«عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق در این مراسم، پیام «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق را خواند و از زبان وی گفت که جنایت ترور فرماندهان پیروزی بر داعش همیشه تاریخ زنده خواهد ماند و شهادت این فرماندهان، چراغ روشنگر آزادی برای همه مردمی خواهد بود که در آرزوی آزادی و صلح هستند.

نخست‌وزیر عراق در این پیام تصریح کرد که این فرماندهان الگوی تک تک سربازانی بودند که با تروریسم داعش جنگیدند.راه آن‌ها برای پیروزی بر تروریسم ادامه خواهد یافت. ما از ارزش ها، اصول و روحیه شهادت طلبی ابومهدی المهندس و مهمان عراق، حاج قاسم سلیمانی الهام گرفته‌ایم.