Menu

افزایش محدودیت‌های کرونایی برای مذاکره کنندگان در وین | مشرق

افزایش محدودیت‌های کرونایی برای مذاکره کنندگان در وین | مشرق
مشرق نیوز

همزمان با افزایش نگرانی ها درباره شیوع پر شتاب سویه اومیکرون، اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام محدودیت‌های جدیدی را برایهیات های مذاکره کنند در گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها وضع کرد.

به گزارش مشرق، سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دیشب (سه شنبه) با ارسال پیامی به تمام خبرنگارانی که مجوز ورود به چادر خبرنگاران را کسب کرده‌اند اعلام کرد که باید به صورت روزانه تست کرونا انجام دهند تا به آن ها اجازه ورود به داخل چادر داده شود. هرچند گواهی تست پی‌سی‌آر افراد به مدت ۴۸ ساعت اعتبار دارد اما طبق مقررات جدید افراد باید به صورت روزانه تست شوند. پیشتر نیازی به انجام تست روزانه نبود.

به گفته یک منبع اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، مقررات جدید برای هیات‌های مذاکره کننده هم به طور یکسان اعمال و گواهی پی‌سی‌ار آن‌ها پیش از شرکت در جلسات بررسی می‌شود. با این حال وی تصریح کرد که این مساله تاثیری بر روند مذاکرات و یا کاهش اعضای تیم مذاکره کننده نخواهد داشت.

اتریش ماه گذشته به دلیل افزایش آمار مبتلایان به کرونا، دو هفته قرنطینه عمومی اعلام کرد. البته آمار مبتلایان در اتریش به نسبت سایر کشورهای اروپایی نسبتا پایین است. در ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۵ هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده و ۲۵ نفر جان باختند. منبع اتحادیه اروپا تصریح کرد که مقررات جدید برای پیشگیری از اخلال در روند مذاکرات است و خود او هم برای صیانت از سلامتی خبرنگاران و هیات‌ها، روزانه دو بار تست پی‌سی‌آر انجام می‌دهد.

چادر خبرنگاران با وسعت ۵۰۰ متر مربع از حدود یک ماه پیش توسط دولت اتریش مقابل هتل کوبورگ محل برگزاری مذاکرات رفع تحریم‌ها بنا شد. برپایی این مکان طبق شنیده‌ها روزانه حدود ۲۰ هزار یورو برای دولت اتریش آب می‌خورد. مسئولیت تردد به داخل چادر بر عهده اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام است.

از دیگر تحولاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، قطعی برق چادر خبرنگاران به مدت حدود یک ساعت بود. برق چادر توسط ژنراتورهایی که بیرون چادر مستقر است تامین می‌شود. امروز که شرایط جوی وین نسبتا سرد و طوفانی بود، برق چادر خبرنگاران حوالی ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر به مدت یک ساعت قطع شد.

در این مدت دسترسی خبرنگاران به اینترنت قطع شد و نفوذ تدریجی هوا به داخل چادر و خاموشی سیستم‌های تهویه باعث سرمای خبرنگاران شده بود. مقامات حاضر در چادر توضیحی درباره علت این رویداد ارائه ندادند.

دور هشتم مذاکرات وین از دوشنبه هفته گذشته (۶ آذر) آغاز شده و امروز گفت‌وگوها میان هیات‌ها در هتل کوبورگ پیگیری شد. علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران صبح امروز برای ادامه مذاکرات وارد هتل کوبورگ شد و جلسات دو جانبه و چند جانبه‌ای را با هیات‌های مقابل داشت.