Menu

آمادگی ارتش پاکستان برای تقابل با سامانه اس-۴۰۰ هند | مشرق

آمادگی ارتش پاکستان برای تقابل با سامانه اس-۴۰۰ هند | مشرق
مشرق نیوز

سخنگوی ارتش پاکستان گفت که ارتش این کشور از آخرین وضعیت استقرار و تدارکات موشکی هند آگاه و برای مقابله با آن آماده است.

به گزارش مشرق، به دنبال استقرار سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» هند نزدیک مرز با پاکستان، سخنگوی ارتش پاکستان روز چهارشنبه واکنش نشان داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» نیروی هوایی هند اولین یگان از سامانه  اس-۴۰۰ را در «پایگاه هوایی پنجاب» نزدیک پاکستان مستقر کرده است. به دنبال این رویداد، پاکستان روز چهارشنبه تایید کرد که اقداماتی را برای مقابله با تهدید ناشی از استقرار سامانه موشکی اس-۴۰۰ هند در ایالت مرزی پنجاب اتخاذ کرده است.

«بابر افتخار» سخنگوی ارتش پاکستان گفت که ارتش این کشور از آخرین استقرار و تدارکات هند آگاه است. وی گفت، ما اقدامات خود را انجام داده و کاملاً از آنچه در طرف مقابل می‌گذرد آگاه هستیم و برای مقابله با آن آماده شدیم.

افتخار گفت که پاکستان اقداماتی را برای ارتقای ناوگان نیروی هوایی خود و دستیابی به بهترین فناوری موجود با توجه به خرید مداوم جدیدترین تجهیزات توسط دشمن خود انجام داده است.

سخنگوی ارتش پاکستان افزود که در چند سال گذشته، بیشتر ارتقاء مربوط به پدافند هوایی بوده  ودر حال حاضر، دفاع هوایی پاکستان یکی از بهترین‌ها در جهان است. اگر این نیرو به دنبال هر نیازی باشد، با منابع موجود آن را بیشتر بهبود خواهد بخشید.

در اکتبر گذشته، نیروهای پدافند هوایی ارتش پاکستان نسخه‌ای از سامانه موشکی زمین به هوای «اچ کیو-۹» ساخت چین را عرضه کرد که توانایی درگیری با موشک‌های کروز و هواپیماها در مسافت بیش از ۱۰۰ کیلومتر به بالا  را دارد. این کشور همچنین سامانه‌های دفاع هوایی میان‌بردی را در کشمیر تحت کنترل پاکستان مستقر کرده است تا از هرگونه تجاوز هند جلوگیری کند.

بابر افتخار گفت: «هرگونه عدم توازن قوای متعارف در این منطقه بسیار خطرناک است و این چیزی است که ما را وارد مسابقه برای تهیه تجهیزات بیشتر می‌کند.»

چندی قبل نیز هند از آماده‌باش کامل تمام پایگاه های هوایی خود از بیم حمله هوایی پاکستان خبر داده بود. یک مقام ارشد دولت هند با ادعای  ماموریت جنگنده‌های پاکستانی   نزدیک حریم هوایی هند گفت که  جنگنده های «اف-۱۶»، «جی اف-۱۷» و «میراژ» ارتش پاکستان نزدیک حریم هوایی هند دائم در حال گشتزنی هستند.

از سال ۱۹۴۷ و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تاکنون سه جنگ در سال‌های ۱۹۴۷، ۱۹۶۵ و۱۹۷۱  میان  این دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از ۷۰ هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شدند. تنش بین این دو کشور اتمی چندی قبل بعد از حمله یک گروه تروریستی به اتوبوس حامل نظامیان ارتش هند در منطقه مرزی بالا گرفت.