Menu

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!
چرخان

حتما این روزها که در اتوبان و در ترافیک رانندگی می‌کنید، خودروهای زیادی را می‌بینید که در کنار خیابان متوقف شده‌اند…

حتما این روزها که در اتوبان و در ترافیک رانندگی می‌کنید، خودروهای زیادی را می‌بینید که در کنار خیابان متوقف شده‌اند و رانندگان در حال ریختن آب درون رادیات خودروی خود هستند و خطراتی از جمله سوختگی و هزینه‌های کلان تعمیر خودرو آن‌ها را تهدید می‌کند. طبیعی است که فصل تابستان شده و شما نیز نگران جوش آوردن خودروی خود هستید.

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!

سیستم 98% خودروهای دنیا به وسیله آب خنک می‌شود و اصلی‌ترین رکن خودرو سیستم آب‌رسانی آن در موتور است‎. همان‌طور که انسان‌ها بدون آب خواهند مرد خودرو نیز به همین شکل است. در کشور ما معمولا اکثر اتومبیل‌هایی که با این مشکل مواجه می‌شوند پژو 206 و پراید هستند. این دو خودرو با توجه به عدم برخورداری از موتورهای قدرتمند، به راحتی با این مشکل مواجه می‌شوند. در اینجا سعی داریم تا شما را با مواردی که بیشتر باعث جوش آوردن خودرو می‌شود آشنا کرده و سپس جهت رفع مشکلات ناشی از آن، راه حل‌هایی را در اختیار شما قرار دهیم.

با خبرتیوب باشید.

1- بیشتر اوقات در صورت روشن نمودن کولر این اتفاق می‌افتد که علت آن هم نبود رادیاتور دولول یا دو دهنه است. (چرخش آب در دو محور)

2- هواگیری رادیاتور (در هر خودرویی نوع هواگیری فرق می‌کند)

3- دور فن خودرو به دو صورت کار می‌کند: دور کند و دور تند. معمولا در زمان استفاده از کولر، از دور تند فن استفاده می‌شود که این رخداد از طریق فشنگی به رله فن‌ها دستور داده می‌شود.

4- تغییر فشنگی (خراب شدن فشنگی باعث از کار افتادن و درست کار نکردن فن‌ها می‌شود)

5- ترموستات خودرو (ترموستات خودرو را معمولا فصل به فصل باید تعویض کرد که در تابستان 75 درجه و در زمستان 90 درجه است)

6- درب رادیاتور

7- منبع انبساط (در پراید)

 اما در صورت بروز یکی از مشکلات فوق و جوش آوردن خودرو چه باید کرد؟!

در اینجا سعی می‌کنیم برخی از راه حل‌های موجود و ساده را برای شما بیان کنیم.

راه حل 1: همان‌طور که گفته شد معمولا موتور پراید و 206 بسیار قوی نیست و در زمان استفاده از کولر فشار به خودرو وارد می‌شود، مخصوصا در سر بالایی‌ها تا جایی که امکان دارد از دنده سبک استفاده شود و دور موتور از 3 هزار بالاتر نرود؛ در سر پایینی‌ها سریع دنده را از سنگین به سبک تغییر دهید، شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا دنده را خلاص نکنیم؟ خب چون در صورت استفاده از خودرو در حالت خلاص، آب در محور نچرخیده و معمولا ساکن می‌ماند؛ بنابراین در صورت استفاده از دنده سبک، هم دور موتور پایین بوده و هم آب به سرعت در رادیاتور می‌چرخد و نتیجه این اتفاقات پایین آمدن آمپر آب خودروی شماست.

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!

راه حل 2: توجه داشته باشید با هر بار باز کردن درب رادیاتور، (منبع آب آن و یا منبع بغل رادیاتور) درون رادیات شما هوا رفته و باید آن را هواگیری کنید. تنها در صورتی پس از باز کردن درب رادیاتور خودرو نیازی به هواگیری ندارد که ماشین شما 100 درصد خنک باشد؛ یعنی حتی المقدور 8 تا 9 ساعت ماشین خاموش باشد که در این صورت می‌توانید آب رادیاتور را چک کنید و نیازی به هواگیری هم نخواهید داشت.

راه حل 3: فن خودرو را نگاه کنید. معمولا آمپر آب در 75 درجه فن‌ها را به کار می‌اندازد (معمولا حالت وسط آمپر آب). شما می‌توانید با زدن کلید کولر یا AC از سالم بودن دور تند فن خود نیز مطمئن شوید.

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!

راه حل 4: فشنگی در خودرو وظیفه مهمی را بر عهده دارد که شامل تعیین کردن درجه آب و دستور دادن به کامپیوتر خودرو و رله فن‌ها برای تعیین دور کند و دور تند فن است؛ بنابراین خراب شدن فشنگی، می‌تواند به راحتی باعث جوش آوردن خودروی شما شود. پس چک کردن این موضوع را به یک تعمیرکار بسپارید.

راه حل 5: ترموستات هم نقش موثری در جوش نیاوردن خودرو دارد. این وسیله کاملا مکانیکی و بدون دخالت برق کار می‌کند. آب خودرو قبل از اینکه به رادیاتور برود پشت ترموستات می‌ایستد تا درجه آن به 75 یا 90 درجه برسد، سپس ترموستات عمل کرده و راه را برای آب به سمت رادیاتور هموار می‌سازد؛ اما چه گونه می‌توان از صحت عملکرد این قطعه اطمینان حاصل کرد؟

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!

نحوه تست ترموستات: اگر خودرو شما روشن است و آمپر هم بالا آمده است با یک راه حل کاملا ساده می‌توان فهمید که ترموستات سالم هست یا خیر. دست خود را با احتیاط به رادیاتور نزدیک کرده و آن را لمس نمایید. اگر رادیاتور داغ بود، پس ترموستات سالم است و عمل می‌کند، در غیر این صورت ترموستات خراب بوده و نیاز به تعویض دارد.

نحوه تست ترموستات: اگر خودرو شما روشن است و آمپر هم بالا آمده است با یک راه حل کاملا ساده می‌توان فهمید که ترموستات سالم هست یا خیر. دست خود را با احتیاط به رادیاتور نزدیک کرده و آن را لمس نمایید. اگر رادیاتور داغ بود، پس ترموستات سالم است و عمل می‌کند، در غیر این صورت ترموستات خراب بوده و نیاز به تعویض دارد.

راه حل 6: درب رادیاتور به‌خصوص در خودرو پراید به مرور زمان خراب می‌شود و باید سعی در تعویض آن داشت. دانستن این موضوع مفید است که اگر به مقداری کم هوا از رادیاتور خارج شود خودروی شما به‌راحتی جوش می‌آورد.

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!

راه حل 7: شاید برخی از افراد از عملکرد منبع انبساط اطلاعی نداشته و وجود آن را خیلی مهم ندانند؛ اما این قسمت به اندازه دیگر قسمت‌های خودروی شما مهم بوده و نقش به‌سزایی در کمک رسانی به رادیاتور دارد، عدم وجود این منبع در فشارهای بالا امکان انفجار رادیاتور را فراهم می‌سازد. در هنگام بررسی در پوش این قسمت را نیز به درستی چک نمایید.

در کل همان‌طور که در رانندگی بیشتر توجه‌مان به آمپر بنزین است، باید به همان میزان نیز به آمپر آب توجه نمود. به یاد داشته باشیم که در صورت تغییر غیر عادی آن، سریعا در حل مشکل بکوشیم. عدم بررسی و پیگیری این موضوع می‌تواند خسارت زیادی را به شما تحمیل نمایید.

امیدواریم که با رعایت این نکات، همیشه در صحت و سلامت باشید.