Menu

سنسور پارک چیست و چگونه کار می‌کند؟

سنسور پارک چیست و چگونه کار می‌کند؟
چرخان

صنعت خودروسازی روز به روز در حال پیشرفت چشمگیری است که هر یک از این پیشرفت‌ها باعث سهولت راننده هنگام استفاده از…

صنعت خودروسازی روز به روز در حال پیشرفت چشمگیری است که هر یک از این پیشرفت‌ها باعث سهولت راننده هنگام استفاده از خودرو می‌شود. در زمان‌های قدیم تر هنگام پارک خودرو در جایی با فضای محدود، راننده نیاز به فردی کمکی داشت. شخص اول به راننده فرمان می‌داد که چقدر حرکت کند و کجا توقف کند و شخص دوم هم خود راننده بود. اما به لطف پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به شخص اول نیست، سنسور‌ها وظیفه شخص اولی را انجام می‌دهند بدون هیچ دردسری!

موضوع مقاله ما سنسور عقب و نحوه کارایی آن است. سنسور عقب تقریباً بر همه ی خودرو های امروزی نصب شده است و وظیفه اصلی آن تخمین فاصله خودرو تا اشیای رو به رو یا عقب خودرو و واکنش نشان دادن آن نسبت به فاصله تا جسم است. همچنین سنسور پارک مانند ترمز ABS یکی از ملزومات ایمنی هر خودرویی است،

سنسور پارک چیست و چگونه کار می‌کند؟
سنسور پارک چیست و چگونه کار می‌کند؟

سنسور عقب و جلو چگونه فعال می‌شوند؟

برای فعال کردن سنسور عقب هنگامی که شما دنده را روی حالت R قرار دهید سنسور عقب شروع به کار می‌کند و معمولا سنسورها از فاصله ۲ متری با جسم شروع به تولید صدا می‌کنند و هرچقدر که به جسم نزدیک تر می‌شوید قدرت و سرعت امواج سنسور بیشتر می‌شود.

سنسور پارک چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

تاریخچه سنسور

همیشه پیش آمده است که برخی افراد در زمینه‌های مختلف، ناگهان با حرکتی کوچیک، باعث پیشرفتی عظیم در صنعت خودرو شده باشند!

جالب است بدانید که سنسور عقب در اوایل برای نابینایان توسط یک دکتر انگلیسی طراحی شده بود، او در دهه ۷۰ میلادی ایده ساخت سنسور عقب برای خودروها به ذهنش رسید و پس از ۳،۴ سال تحقیق در این زمینه پیشنهاد آن را به شرکت‌های بزرگ خودرویی داد.

نتیجه گیری

سنسورها عضو بزرگی از قطعات خودرو‌ها هستند. در اکثر خودروهای امروزی علاوه بر سنسور عقب، از مانیتور، دوربین عقب، دوربین ۳۶۰، دوربین جلو، سنسور جلو، رادار نقطه کور و … استفاده می‌شود که علاوه بر سهولت در رانندگی بر ایمنی خودرو نیز تسکین می‌بخشند.

اگر قصد دارید که سنسور پارک بر روی خودروی خود نصب کنید، پیش یک متخصص ماهر بروید زیرا نصب سنسور چندان راحت نیست و باید کارهایی مثل سوراخ کردن سپر، وصل کردن سپر سنسور و … انجام شود که در صورت عدم نصب به صورت ماهرانه ممکن است به مشکل بر بخورید!