Menu

سامانه کروزکنترل تطبیقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

سامانه کروزکنترل تطبیقی چیست و چگونه کار می‌کند؟
چرخان

با توجه به افزایش خودروهایی که در جاده در تردد هستند، می‌بایست جهت جلوگیری از تصادفات طولی فاصله خودرو با وسایل…

با توجه به افزایش خودروهایی که در جاده در تردد هستند، می‌بایست جهت جلوگیری از تصادفات طولی فاصله خودرو با وسایل نقلیه جلویی در حد معقولی حفظ شود و راننده باید مراقب سرعت و فاصله خود از خودروهای دیگر باشد تا بتواند در زمان‌های بحرانی، واکنش مناسبی از خود نشان دهد. به همین منظور سامانه کروز کنترل تطبیقی موسوم به ACC ابداع شده که در این مقاله سعی در معرفی آن داریم.

سیستم ACC چیست؟

ازین سیستم برای اولین بار برای حفظ فاصله بین خودروها در ترافیک‌های سنگین استفاده کردند که در آن راننده می‌توانست حرکت خودرو را در یک سرعت مشخص تنظیم کند و وقتی در حین رانندگی به خودرویی رسید که سرعتش کمتر است، سرعت خود را با آن تنظیم نماید. این عمل به طور خودکار و با فعال کردن 20 درصد از نیروی کل ترمز صورت می‌گیرد و اگر نیروی ترمز بیشتری مورد نیاز باشد، از طریق چراغ اخطار و صدا به راننده اخطار داده می‌شود. توجه داشته باشید اگر راننده بخواهد سبقت بگیرد و یا خودروی مذکور از جلوی آن کنار رود، سیستم دوباره به حالت تنظیم شده باز می‌گردد. در شرایطی که راننده تشخیص دهد که نیاز به سرعت بیشتری دارد، می‌تواندبا فشار بر پدال گاز به این هدف برسد و زمانی که پا را از روی پدال گاز بردارد، خودرو باز در سرعت تنظیم شده حرکت می‌کند.

سامانه کروزکنترل تطبیقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای نصب سیستم ACC وجود سامانه های زیر بر روی خودرو لازم است :

رادار سیستم ACC امواجی را می‌فرستد وبا توجه به زمان‌ برخورد این امواج به جسم مقابل (که می‌توان خودروی مقابل را در نظر گرفت) فاصله خود را با آن می‌سنجد، بعد از طریق شبکه CAN این اطلاعات را به ECU سیستم ارسال می‌کند و سپس ECU با توجه به اطلاعات دریافتی از سیستم ACC چنان‌چه فاصله تا خودروی مقابل از حد تنظیم شده کمتر باشد، با فعال کردن نسبی ترمز (20 درصد کل نیروی ترمز) و همچنین کنترل کردن قدرت خروجی موتور و گیربکس، فاصله را در حد تنظیم شده ثابت نگه می‌دارد.

شرح تصویر اجزا سیستم :

با توجه به ترافیک سنگین شهرهای بزرگ و همچنین مشکلات روزانه که فکر بیشتر رانندگان را به خود مشغول می‌کند، انتخاب چنین سیستمی می‌تواند در کاهش حجم تصادفات نقش بسزایی داشته باشد.