Menu

علت گرم نکردن بخاری پراید چیست و چگونه می توان آنها را رفع کرد؟

علت گرم نکردن بخاری پراید چیست و چگونه می توان آنها را رفع کرد؟
ستاره

اگر شما هم با شروع زمستان بخاری خودرو خود را روشن کردید و متوجه سرد بودن باد آن شده‌اید بهتر است این مقاله را بخوانید تا دلایل صحیح کار نکرد بخاری خود را بهتر متوجه شوید.

علت گرم نکردن بخاری پراید

زمانی که بخاری خودرو کار نمی‌کند دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که باید یک به یک آن‌ها را بررسی کنید. در ادامه به بررسی جداگانه این عوامل می‌پردازیم.

۱. رادیاتور

همیشه در اولین اقدام خود برای عیب‌یابی بخاری خودرو سری به رادیاتور آن بزنید. گرفتگی رادیاتور از عوامل شایع در کار نکردن بخاری پراید است. کثیفی یا گرفتگی رادیاتور به هر دلیلی موجب می‌شود تا رادیاتور بخاری نتواند حرارت موجود را به‌خوبی از آب به هوا منتقل کند و همین امر موجب گرم نشدن بخاری می‌شود.

برای این مشکل معمولا رادیاتور را تعویض می‌کنند، اما گاهی هم می‌توان با تمیز کردن آن مشکل را حل کرد. ممکن است شلنگ‌های بخاری بر اثر گذشت زمان دچار پوسیدگی یا جرم گرفتگی شود و قطر آن‌ها کاهش پیدا کند این موضوع باعث افت جریان آب در رادیاتور می‌شود. همچنین احتمال دارد بر اثر پوسیدگی لایه‌های داخلی لوله جدا شده و باعث مسدود شدن مسیر لوله‌ها شوند.

رادیاتور در تابستان بیشتر از زمستان داغ می‌شود و همین موضوع باعث جرم گرفتن لوله‌ها می‌شود. همین اتفاق باعث می‌شود در فصل زمستان بخاری به‌طور صحیح کار نکند. برای عملکرد بهتر بخاری باید آن‌ها را قبل از استفاده باز کنید رادیاتور ا با محلول آب و جرمگیر بشویید.

بیشتر بخوانید: تخلیه آب رادیاتور پراید چگونه انجام می‌شود؟

علت گرم نکردن بخاری پراید چیست و چگونه می توان آنها را رفع کرد؟

۲. خراب بودن شلنگ انتقال آب

گاهی اتصال بین بخاری و رادیاتور دچار ایراد می‌شود. یک شلنگ برای انتقال آب وارد شده به بخاری این وظیفه را انجام می‌دهد. حال اگر آب داغی که موتور تولید می‌کند نتواند به چرخه تولید گرما در رادیاتور برسد عملکرد بخاری دچار مشکل شده و به‌خوبی گرم نمی‌کند. شما باید در چنین مواقعی گرفتگی ایجاد شده در شلنگ را برطرف کنید تا گردش آب داغ به حالت عادی بازگردد.

۳. معیوب بودن فن

از عیوب دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد خرابی فن یا دمنده بخاری پراید است. اگر بعد از بررسی رادیاتور متوجه عملکرد صحیح آن شدید و مشاهده کردید که آب داغی که توسط موتور تولید شده به خوبی وارد چرخه سیستم گرمایی می‌شود، اما هوای داخل اتاق خودرو به خوبی گرم نمی‌شود، باید فن یا همان دمنده بخاری را بررسی کنید. برای بررسی عیب شما باید فن را از روی سیستم باز کنید و دمنده را بیرون از خودرو هم امتحان نمایید. در نهایت در صورت وجود مشکل اقدام به رفع عیب و نصب مجدد آن کنید.

۴. نشت سیستم گرمایی

از علل دیگر در کار نکردن درست بخاری پراید نشتی سیستم است. در این هنگام شما باید میزان آب موتور را بررسی کنید که مشخص خواهد شد سطح آن پایین است. این اتفاق منجر می‌شود شبکه گرمایی نتواند تبادل حرارت را انجام دهد. برای رفع این مشکل شما باید به سیستم خنک کننده موتور آب اضافه کنید و در ادامه سیستم گرمایی را هواگیری و نشت‌یابی کنید.

۵. ترموستات

خراب بودن ترموستات‌ها یکی از علل اصلی کار نکردن بخاری پراید محسوب می‌شود. وظیفه این قطعه تغییر مسیر آب موتور است. ترموستات زمانی که موتور به آب خنک نیاز ندارد آن را داخل خودرو نگه می‌دارد و نمی‌گذارد که وارد رادیاتور شود، اما زمانی که دمای موتور بالا رفت و موتور به خنک شدن نیاز داشت ترموستات به‌صورت خودکار باز می‌شود و مسیر آب را به سمت رادیاتور هدایت می‌کند. اگر عادت دارید تا در فصل تابستان ترموستات را بردارید که همیشه آب خنک به رادیاتور برس، در زمستان باید ترموستات را مجددا در مدار قرار دهید. در غیر اینصورت همواره آب خنک خواهد بود و بخاری نمی‌تواند گرمای مورد نیاز را تولید کند.

دلیل دیگر در گرم نکردن بخاری که با ترموستات در ارتباط است خرابی این قطعه محسوب می‌شود که باعث می‌گردد ترموستات باز باشد و همیشه آب خنک عبور کند و به رادیاتور برسد. در این هنگام شما باید ترموستات را تعویض کنید.

اما زمانی که ترموستات خراب می‌شود آب به اندازه کافی گرم نخواهد شد و بخاری به‌خوبی گرم نخواهد کرد اما این موضوع در هنگامی که خودرو در حالت روشن و درجا است یا این‌که در ترافیک هستید به جشم نمی‌آید. اما وقتی شما سرعت خودرو را بالا می‌برید موجب پایین آمدن آمپر آب خودرو می‌شود که منجر به سرد شدن هوای بخاری می‌شود. در چنین شرایطی حتی با خاموش بودن فن بازهم به علت باز بودن ترموستات بخاری گرم نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی ترموستات خودرو چیست؟

علت گرم نکردن بخاری پراید چیست و چگونه می توان آنها را رفع کرد؟

۶. استفاده تکردن از ضد یخ

در زمستان استفاده از ضدیخ برای اغلب خودروها نیاز است. اگر میزان ضدیخ در سیستم خنک کننده پایین باشد باعث می‌شود تا بخاری به میزان مناسبی گرما تولید نکند. بخاری برای تولید گرما این حرارت را از مایع موجود در سیستم خنک کننده می‌گیرد و پایین بودن آن موجب سرد شدن باد بخاری می‌شود.

۷. پروانه‌ های واتر پمپ

واتر پمپ وظیفه گردش آب را بر عهده دارد به همین دلیل زمانی که پروانه‌های آن دچار مشکل شود گردش آب در سیستم بسیار کند یا متوقف می‌شود. با این اتفاق در زمان‌هایی که موتور در دور آرام قرار دارد بخاری گرم نمی‌کند، اما زمانی که دور موتور بالا می‌رود بخاری شروع به گرم کردن می‌کنند.

۸. دریچه‌های بخاری

اما دریچه‌های بخاری و ورود هوای سرد به خروجی مسیر هوای بخاری یکی از عواملی است که منجر به گرم نشدن باد بخاری می‌شود. در پراید به طور عموم دریچه تنظیم سرما و گرما به صورت مکانیکی با دست انجام می‌شود. در این سیستم یک خار نگهدارنده برای دریچه هوا وجود دارد که باعث بروز ایراد می‌شود و دریچه هوای سرد بسته نمی‌شود و همین ام موجب سرد شدن باد بخاری می‌شود.

۹. خرابی فشنگی آب

اگر فشنگی آب دچار مشکل باشد موجب زود روشن شدن فن شده و نمی‌گذارد موتور به اندازه کافی گرم شود همین موضوع منجر به سرد شدن باد بخاری می‌شود.

علت گرم نکردن بخاری پراید چیست و چگونه می توان آنها را رفع کرد؟

۱۰. کار کردن مداوم فن

در صورتی که فن‌ها به‌طور مداوم کار کنند موتور همیشه خنک می‌کند و این موضوع باعث سرد شدن باد بخاری خواهد شد.

در آخر

همانطور که ملاحظه کردید رفع عیب بخاری پراید به سادگی امکان‌پذیر است، فقط باید علت گرم نکردن بخاری پراید را مشخص کرده و آن را رفع کنید. جالب است بدانید که اغلب مشکلات خودرو نظیر تعویض تسمه را نیز خودتان می‌توانید انجام دهید، برای این منظور به مطلب آموزش تعویض تسمه تایم پراید مراجعه کنید. شما چه علل دیگری برای گرم نکردن بخاری پراید می‌شناسید؟ از چه راهکاری برای