Menu

تفاوت خودروی بنزینی و دوگانه سوز؛ کدام خودرو را بخریم؟

تفاوت خودروی بنزینی و دوگانه سوز؛ کدام خودرو را بخریم؟
ستاره

از مهم‌ترین موارد تفاوت خودروی بنزینی و دوگانه سوز می‌توان به اختلاف در هزینه سوخت، استهلاک و توان این دو نوع خودرو اشاره کرد. همچنین خطرات و موارد احتیاطی را نیز باید در نظر گرفت.

معایب و مزیت‌های خودروی دوگانه سوز 

قطعا تفاوت‌های خودروهای بنزینی و دوگانه سوز از اینجا شروع می‌شود که هر کدام مزیت‌ها و معایبی نسبت به دیگری دارد. بیایید مزایا و معایب خودروهای دوگانه سوز را نسبت به خودروهای بنزینی بررسی کنیم. 

مزیت‌ها

  •  صرفه جویی در سوخت فسیلی بنزین: اولین مزیت خودروهای دوگانه سوز نسبت به خودروهای تک سوز یا بنزینی صرفه جویی در مصرف بنزین است که از مهم‌ترین سوخت‌های فسیلی به شمار می‌رود.
  •  آلودگی کمتر: خودروهای دوگانه سوز در دو نوع هستند یعنی CNG و LPG. این سوخت آلودگی بسیار کمتری نسبت به بنزین دارد و آسیب کمتری به محیط وارد می کند.
  • صرفه اقتصادی برای مردم: از دیگر مزیت‌های خودروهای دوگانه سوز که مردم آن را مهم‌تر از دلایل دیگر می‌دانند، «صرفه اقتصادی» آن است که هزینه سوختی را تقریبا به نصف می‌رساند.(نسبت به بنزین )
  •  هزینه کمتر برای دولت: مزیت دیگری که به چشم نمی‌آید این است که فرایند تولید گاز نسبت به تولید بنزین بسیار به‌صرفه‌تر است و برای دولت هزینه کمتری را اعمال می کند.

معایب

  • خطرناک‌تر: بنزین به حالت مایع است و میل زیادی به گاز شدن دارد و به اصطلاح فراریت ماده (بنزین) زیاد است، اما در کل مایعات حالت آتش‌زا دارند ولی گازها حالت انفجاری، پس گاز نسبت به مایع خطرهای بیشتری را ایجاد می‌کند که باید از آن‌ها جلوگیری کرد.
  • حساس و مهم بودن قطعات: قطعات خودروهای دوگانه سوز بسیار مهم هستند (مانند کپسول و...) که باید تمامی این قطعات به درستی و با ایمنی کامل به خودرو نصب شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود خودروهای دوگانه سوز تا حد امکان از شرکت‌های خودروسازی خریداری شوند و خرید خودروهای دوگانه سوز غیرشرکتی توصیه نمی‌شود؛ هر چند که استانداردهای لازم را داشته باشند.
  • عمر کوتاه‌تر: بنزین به صورت مایع است در صورتی که LPG گازی است و گاز خشک است؛ به همین دلیل باعث می‌شود تا به سرسیلندرها و سوپاپ‌ها فشار وارد کرده و منجر به آسیب شود. این مشکل در خودروهای بنزینی بسیار کمتر رخ می‌دهد و عمر قطعات خودروی بنزینی بالاتر از خودروهای دو گانه سوز است.
  • توان کمتر: از معایب دیگر خودرو های دو گانه که از گاز استفاده می کنند این است که استهلاک خودرو بسیار بالا می رود ، خاموش شدن ماشین رخ می دهد ، خودرو به اندازه بنزین توان حرکت ندارد ، از کولر نمی توان زیاد استفاده کرد به دلیل توانایی پایین خودرو و ...
  • وجود جایگاه‌های سوخت کمتر: جایگاه‌های سوخت گازی نسبت به جایگاه بنزین کمتر است و صف‌های طولانی باعث هدر دادن زمان می شود

توجه: نکته دیگری که در خودروهای دوگانه سوز به وفور یافت می‌شود این است که تقریبا در تمام خودروهای دو گانه پس از گذشت ۱ یا ۲ سال از عمر خودرو، علامت چک موتور در روی صفحه کیلومتر روشن می‌شود که نشان دهنده آسیب به سوپاپها یا سر سیلندر است و باید جدی گرفته شود تا از خسارت‌های احتمالی جلوگیری شود.

پس با توجه به تفاوت‌های خودروهای بنزینی و دوگانه سوز متوجه این موضوع شدیم که خودروهای دو گانه سوز در نگاه اول کم هزینه هستند اما خطرها و آسیب‌های وارده به آن نیز بیشتر است.

تفاوت خودروی بنزینی و دوگانه سوز

مقایسه مصرف سوخت 

مقایسه استهلاک و قدرت و توان خودرو

جمع بندی