Menu

علت رنگی بودن دود اگزوز (دود سیاه، سفید و آبی) چیست؟

علت رنگی بودن دود اگزوز (دود سیاه، سفید و آبی) چیست؟
ستاره

از دلایل رنگی بودن دود اگزوز می‌توان به مشکل فنی در ساسات خودرو، جرقه زنی و فیلتر هوای خودرو اشاره کرد. البته علت دود سفید، سیاه یا آبی (خاکستری) می‌تواند متفاوت باشد.

  • این دود سیاه می‌تواند به دلیل سوخت اضافی وارد شده به سیلندر‌های خودرو یا به دلیل نرسیدن هوا در هنگام احتراق باشد.
  • دلیل دیگر، مشکل در جرقه زنی خودرو است. جرقه زدن توسط شمع انجام می‌شود. اگر شمع خودرو سوخته باشد یا نیم سوز شده باشد، شمع‌ها به خوبی نمی‌توانند عمل جرقه زنی را انجام دهند. این موضوع باعث می‌شود تا سوخت کامل نسوزد و دود سیاه از اگزوز خودرو خارج شود.
  • همچنین خودرو‌های کاربراتوری اگر با مشکل خارج شدن دود سیاه از اگزوز رو به رو شوند، این مشکل در این موارد از خودرو‌ها می‌تواند نشان دهنده این باشد که ساسات خودرو با مشکل مواجه شده است و باید آن را رفع کرد.
  • اگر خودرویی که دود سیاه از اگزوز آن خارج می‌شود خودرو انژکتوری باشد، انژکتور خودرو دچار نقص یا خرابی شده است.
  • اما قبل از آنکه سرگرم تعمیر خودرو شویم و مشکلات اساسی را در نظر بگیریم، باید اول از ساده‌ترین دلیل آن شروع کنیم و رفع نقص کنیم. ساده‌ترین مشکل بوجود آمده که می‌تواند باعث خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو شود، این است که فیلتر هوای خودرو مدت زیادی تعویض نشده باشد و باعث انباشته شدن خاک و ... در فیلتر هوا شده باشد. فیلتر هوا دارای چند لایه است که از عبور گرد و خاک و دیگر اجسام به محفظه احتراق جلوگیری می‌کند. با چک کردن فیلتر هوای خودرو، در صورت نیاز به تعویض، آن را تعویض کرده و در صورت سالم بودن، به دنبال دلایل دیگر دود سیاه خروجی از اگزوز خودرو باشیم.

۳. خارج شدن دود آبی (خاکستری) از اگزوز خودرو

خارج شدن دود آبی یا خاکستری از اگزوز خودرو به دلیل مخلوظ شدن سوخت و روغن است (روغن سوزی) که باید این مشکل را سریعا رفع کرد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سوپاپ‌های خودرو دچار خوردگی شده باشند یا رینگ پیستون دچار مشکل شده باشد که روغن به محفظه احتراق رفته، در سوخت خودرو حل می‌شود و می‌سوزد و منجر به خارج شدن دود آبی از اگزوز خودرو می‌گردد.

علت رنگی بودن دود اگزوز (دود سیاه، سفید و آبی) چیست؟

خارج شدن دود آبی از اگزوز که به دلیل اختلاط سوخت و روغن است، می‌تواند استهلاک خودرو را بسیار افزایش دهد و همچنین باعث آلودگی بسیار زیاد محیط شود. توان خودرو نیز کاهش می‌یابد.

جمع بندی

اگر دود خارج شده از خودرو در هنگام روشن کردن آن برای چند لحظه کوتاه باشد و پس از آن دود کاملا محو شود، خودرو سالم است و به دلیل سرد بودن خودرو این اتفاق می‌افتد. اما اگر این دود (به هر رنگی) ادامه پیدا کند باید سریعا خودرو چک شود تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.همچنین باید در نظر داشت که در فصل زمستان که هوا سرد است در حالت عادی دود سفید خارج می‌شود که به دلیل بخار آب موجود در هوا و سردی هواست و خودرو می‌تواند کاملا سالم باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در این شرایط، روش صحیح گرم کردن خودرو در سرما (کاربراتوری و انژکتوری) را در ستاره بخوانید.