Menu

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن
ستاره

تابش نور آفتاب می‌تواند اثر مخربی روی رنگ بدنه اتومبیل بگذارد. برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو راهکار‌هایی وجود دارد، اما اگر هنوز رنگ ماشین شما آسیب ندیده است، می‌توانید از آن پیشگیری کنید.

 • آفتاب سوختگی رنگ خودرو چگونه رخ می‌دهد؟
 • ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو
 • محافظت از خودرو در برابر آفتاب سوختگی
 • انواع رنگ خودرو

آفتاب سوختگی رنگ خودرو چگونه رخ می‌دهد؟

موارد زیادی است که رنگ اتومبیل شما را تهدید می‌کند، اما بدون شک یکی از عوامل طبیعی که می‌تواند به طور جدی به رنگ اتومبیل شما آسیب بزند، تابش نور آفتاب است. نور آفتاب توانایی این را دارد که پیوند مولکولی که بین ذرات رنگ اتومبیل وجود دارد را تضعیف کند. این اتفاق در ادامه منجر به پوسیدگی رنگ اتومبیل شده که ما به آن آفتاب سوختگی رنگ خودرو می‌گوییم. 

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

این اتفاق در خودروهایی که دارای رنگ مشکی یا تیره هستند، بیشتر دیده می‌شود؛ دلیل آن هم این است که رنگ‌های تیره قدرت بالایی در جذب نور آفتاب دارند. در کشور ما که اکثر مناطق آن، آب‌وهوایی گرم و خشک دارد، این موضوع به یک تهدید برای رنگ خودروهای تیره تبدیل شده است. از همین رو آمادگی صاحبان خودرو برای جلوگیری از اثرات منفی تابش آفتاب و ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

قرار گرفتن خودروها در برابر نور آفتاب می‌تواند مشکلاتی مانند از بین رفتن شفافیت رنگ و پایین آمدن کیفیت آن را به دنبال داشته باشد. چنین اتفاقی منجر به آفتاب سوختگی رنگ اتومبیل می‌شود.

زمانی که تابش نور خورشید زیاد باشد لایه‌های رویی رنگ اتومبیل تحت تأثیر قرار می‌گیرند و به نور خورشید واکنش نشان می‌دهند. این روند باعث کاهش شفافیت رنگ اتومبیل می‌شود تا جایی که دیگر در بخش‌های آفتاب سوخته، رنگی باقی نمی‌ماند.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن
 • استفاده از پولیش و واکس خودرو برای ترمیم بخش‌های آسیب دیده توسط آفتاب بهترین روش است. البته دقت داشته باشید که بهتر است این کار را در یک روز گرم انجام دهید. پولیش خیلی زود خشک می‌شود، به همین دلیل بهتر است که دمای هوا حتی بالای ۵۰ درجه باشد تا کار به سهولت بیشتری انجام شود. قبل از شروع کار  اتومبیل را در سایه و به دور از نور خورشید پارک کنید.
ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن
 • پس از انجام دادن کار پولیش باید خودرو را با آب بشویید و بعد از آن با یک دستمال تمیز آن را خشک کنید. الان بهترین موقعیت است که ببینید پولیشی که برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو انجام داده‌اید، توانسته آفتاب سوختگی را از بین ببرد یا خیر. در صورتی که همچنان آثار آفتاب سوختگی پا بر جاست دوباره دستگاه پولیش را روشن کنید و همان کار را تکرار کنید.
 • پس از انجام پولیش بهتر است روی خودروی خود را واکس بزنید. واکس می‌تواند از پولیشی که انجام داده‌اید محافظت کند و مانع از خرابی دوباره آن شود. واکس خودرو دوباره ماشین شما را مانند روز اول براق می‌کند.

محافظت از خودرو در برابر آفتاب سوختگی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و این که شما جلوی وقوع چنین اتفاقی را بگیرید، بهتر از این است که بخواهید بعد از آفتاب سوختگی رنگ اتومبیل را ترمیم کنید. با استفاده از  راهکارهای زیر می‌توانید تا حد ممکن جلوی آفتاب سوختگی رنگ اتومبیل خود را بگیرید.

۱. بررسی کردن میزان مایعات درون خودرو

در روزهای گرم، زمانی که خودروی شما در حال حرکت است، گردش مایعاتی مانند آب رادیاتور و روغن موتور نسبت به زمانی که هوا سرد است یا خودرو از حرکت باز ایستاده بیشتر است. کافی نبودن این مایعات می‌تواند منجر به آسیب دیدن بدنه اتومبیل شما شود. پس همیشه میزان مایعات درون خودرو را بررسی کنید.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

 

۲. قرار دادن خودرو در سایه

بی تردید یکی از بهترین کارها برای محافظت خودرو در برابر نور آفتاب قرار دادن اتومبیل در سایه است. به این شکل شما می‌توانید از رسیدن نور خورشید به اتومبیل جلوگیری کنید. البته دقت داشته باشید که اتومبیل خود را در کجا پارک می‌کنید؛ قرار دادن خودرو در زیر برخی درختان می‌تواند آسیب بیشتری به رنگ ماشین بزند. برخی درختان دارای صمغ و شیره هستند که ممکن است بر روی خودرو بریزد یا بر اثر ریختن مدفوع پرندگانی که بر روی درخت قرار دارند، رنگ ماشین از بین برود.

بهترین کار پارک کردن خودرو در پارکینگ است. این کار به خصوص در روزهای گرم سال می‌تواند از آسیب دیدن رنگ اتومبیل جلوگیری کند. البته اگر پارکینگ ندارید هم می‌توانید از پوشش‌‌های پارچه یا همان چادر اتومبیل استفاده کنید تا رنگ ماشین شما دچار آفتاب سوختگی نشود.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

 

۳. خودروی خود را همیشه تمیز نگه دارید

هر نوع آلودگی که بر روی بدنه اتومبیل شما بنشیند، می‌تواند آسیبی جدی به رنگ خودروی شما بزند. این آلودگی‌ها عبارتند از:

 • دود
 • گردوغبار
 • فضولات پرندگان
 • تابش بیش از اندازه نور خورشید

همه این موارد می‌توانند برای شما مشکل‌زا باشند، به همین دلیل بهتر است که همیشه خودروی خود را بشویید و آن را تمیز نگه دارید. بعد از شستن نیز بدنه اتومبیل را خشک کنید، زیرا ممکن است مواد افزودنی به آب یا املاح آن بر روی بدنه خودرو رسوب کرده و به رنگ ماشین آسیب بزنند. 

همچنین دقت داشته باشید که در هنگام شستشوی اتومبیل، خودرو داغ نباشد، چون منجر به تبخیر شدن زود هنگام آب از روی بدنه ماشین می‌شود. چنین اتفاقی باعث نفوذ کف و مواد صابون به درون رنگ بدنه اتومبیل خواهد شد. ورود مواد شوینده به درون رنگ بدنه خودرو بسیار برای آن مضر است.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

۴. استفاده از پوشش سرامیکی

همه موارد گفته شده در بالا می‌توانند از رنگ بدنه خودروی شما در برابر نور آفتاب محافظت کنند، اما استفاده از پوشش سرامیکی برای حفظ رنگ بدنه می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب باشد. پوشش سرامیکی این توانایی را دارد که از رنگ خودرو در برابر اشعه UV محافظت کند.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

انواع رنگ خودرو

در هنگام خرید خودرو زمانی که اتومبیل شما صفر کیلومتر است، بدون شک اولین چیزی که شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد، رنگ براق و زیبای آن است. تکنولوژی رنگ آمیزی اتومبیل از گذشته تا به امروز دچار تحول شده است و به طور کلی انواع رنگ خودرو را می‌توان به دو دسته متالیک و روغنی دسته بندی کرد.

۱. رنگ روغنی

این تکنولوژی مربوط به گذشته است و برای رنگ آمیزی اتومبیل از دو لایه آستر یا پرایمر استفاده می‌کردند. ابتدا یک لایه آستر بین رنگ اصلی و بدنه قرار می‌گرفت و سپس لایه اصلی رنگ بر روی بدنه ماشین اعمال می‌شد.  

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

 

۲. رنگ متالیک

در حال حاضر از رنگ‌های متالیک برای خودروها استفاده می‌شود. تفاوت این نوع از رنگ خودرو با رنگ روغنی این است که علاوه بر دو لایه رنگ، یک لایه کیلر نیز دارد. کیلر یک نوع محافظ رنگ شفاف است که روی خودروهایی با رنگ متالیک قرار می‌گیرد و وظیفه آن حفظ و نگهداری رنگ زیرین آن است. اگر این لایه در آخر کار اضافه نشود، رنگ متالیک از مرغوبیت برخوردار نخواهد بود.

در بالاتر بودن کیفیت رنگ‌های متالیک از روغنی شک و تردیدی نیست، چراکه کیلر به میزان زیادی مقاومت رنگ را افزایش می‌دهد. اما تنها مشکلی که در رنگ متالیک وجود دارد، این است که با مرور زمان به علت خط و خش‌های بسیار ریز موجود در آن، مات می‌شود.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو و راه‌های پیشگیری از آن

 

در آخر

در این مقاله راه‌های ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو عنوان شد، اما همیشه نگهداری و حفظ رنگ فابریک ماشین به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار  بوده و در ارزش‌گذاری و زیبایی آن تأثیر بیشتری دارد؛ پس برای محافظت از رنگ خودرو در برابر نور آفتاب بهتر است که روش‌های پیشگیرانه را دنبال کنید. یکی از بهترین راه‌های حفظ رنگ خودرو استفاده از کاور یا همان چادر ماشین است؛ پس بهتر است همیشه یک چادر اتومبیل در صندوق عقب خود داشته باشید.

در صورتی که شما هم تجربه‌ یا اطلاعاتی در این زمینه دارید، می‌توانید آن را با کاربران ستاره به اشتراک بگذارید. همچنین اگر به ظاهر خودروی خود اهمیت می‌دهید، خواندن مطلب «پاک کردن قیر از روی ماشین با ۴ راهکار موثر» را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.