Menu

چرا تایرها در فصل تابستان می‌ترکند؛ راهکار چیست؟

چرا تایرها در فصل تابستان می‌ترکند؛ راهکار چیست؟
چرخان

این‌که در روزهای گرم سال و در جاده‌های متفاوت با لاستیک‌های پاره شده و خرابی در کنار جاده‌ها روبرو بشویم، امر چندان عجیب و غیرمعمولی نیست. در روزهای گرم فصل تابستان، می‌توانیم بزرگراه‌ها و جاده‌هایی که شهرها را به یکدیگر متصل میکند، به چشم…

این‌که در روزهای گرم سال و در جاده‌های متفاوت با لاستیک‌های پاره شده و خرابی در کنار جاده‌ها روبرو بشویم، امر چندان عجیب و غیرمعمولی نیست. در روزهای گرم فصل تابستان، می‌توانیم بزرگراه‌ها و جاده‌هایی که شهرها را به یکدیگر متصل میکند، به چشم یک قبرستان برای این تایرهای بیچاره نگاه کنیم.

در طول این روزهای گرم سال، اتفاقات زنجیرواری می‌تواند برای تایرها بیفتد که در نهایت آن‌ها را به این روز انداخته و تنها کارکرد آن‌ها، رها شدن کنار جاده است. در واقع، رانندگی با خودرویی که تایرهای آن کمتر از میزان نیاز باد شده است، می‌تواند منجر به بالا رفتن بیش از حد دما داخل لاستیک و افزایش احتمال ترکیدن آن به خصوص در هنگامی شود که دمای جاده نیز تا حد زیادی بالا است.

اگرچه ترکیدن لاستیک‌ها به خاطر کم بودن باد تایرها می تواند در هر موقعی از روزهای سال اتفاق بیفتد اما این ترکیب داغ بودن سطح جاده و کم‌تر از حد نرمال بودن باد تایرها است که خودرو را در معرض چنین اتفاقی قرار می‌دهد.

چرا تایرها در فصل تابستان می‌ترکند؛ راهکار چیست؟

باید بدانید که ترکیدن تایر خودرو خیلی بیشتر از ایجاد یک احساس ناراحتی می‌تواند مشکل‌ساز شود. بر اساس گفته‌ها و تخمین اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها در آمریکا NHTSA، حداقل چیزی حدود 11,000 حادثه در هر سال، به خاطر همین ترکیدن تایرها ایجاد می‌شود که در سال 2016، منجر به فوت 733 نفر در این کشور شده است. البته همه ی این موارد فوتی تنها به خاطر ترکیدن تایرها نبوده ولی نقش آن‌ها در این طور حوادث بسیار پر رنگ بوده است.

چرا تایرها در فصل تابستان می‌ترکند؛ راهکار چیست؟

–این‌که تایر خودروی شما بسته به شرایط متفاوت رانندگی باید تا چه میزان و فشاری باد داشته باشد، معمولاً داخل دفترچه خودرو و قسمت راهنما ذکرشده است.

فناوری جدیدی که از تایرهای خودرو، برق تولید می‌کند!

–فشار باد تایرها را به صورت ماهانه بررسی کنید. تایرها به صورت معمول، چیزی حدود 1 psi (پوند در اینچ مربع) از فشارشان کاسته می‌شود. همچنین به ازای هر 10 درجه فارنهایت کم شدن دما،1 psi از فشار آن‌ها کاسته می‌شود.

–یک فشارسنج مناسب برای خودتان تهیه کنید. با این کار می‌توانید هر وقت که دوست داشتید و احساس کردید که باد تایر خودروی تان کم و یا زیاد است، آن را بررسی کرده و آن را به حد نرمال خود برسانید.

اغلب، اگر تایرها در آستانه ترکیدن و ایجاد حادثه باشند، می‌توان با نگاه کردن به آن‌ها، این قضیه را پیش‌بینی کرد. سازمان NHTSA پیشنهاد می‌کند که باید تایرها به صورت اصولی باد شده و تنظیم شوند و هیچ گونه برآمدگی، سایش، بریدگی یا خسارت ناشی از جابجایی تایر زاپاس روی آن ایجاد نشود.

همچنین، بهترین موقع برای بررسی باد تایرها، زمانی است که آن‌ها سرد باشند؛ یعنی حداقل به مدت چند ساعت خودرو پارک بوده باشد از آن استفاده‌ای نشده باشد. اگر تایرها داغ باشند و بلافاصله اقدام به سنجیدن فشار آن‌ها کنید، فشارسنج عدد درست را به شما نشان نخواهد داد. برخی از خودروهای جدیدتر نیز دارای چراغ هشداری هستند که در صورت کم بودن باد تایرها (25 درصد پایین‌تر از حد استاندارد) به راننده هشدار می‌دهد.

چرا تایرها در فصل تابستان می‌ترکند؛ راهکار چیست؟

اگر هم در نهایت تمام این موارد، چنین اتفاقی افتاد و شما خود را در چنین موقعیتی دیدید، بهترین کار حفظ خونسردی و تبعیت کردن از یک سری قوانین ساده است.

باید با قدرت فرمان خودرو را چسبیده و اجازه ندهید تا حد امکان خودرو، حرکت نوسانی پیدا کند. در واقع تا جای ممکن باید مسیر مستقیم را برای خودرو در چنین موقعیتی ایجاد کنید. همچنین باید تا زمانی که سرعت خودرو به 40 کیلومتر بر ساعت نرسیده است، از ترمز کردن نیز خودداری کنید تا منجر به حادثه دیگری نشوید.

سپس یک مکان ایمن پیداکرده تا خودرو را به‌آرامی از جاده خارج کنید. اگر امکانش هست تا 1.5 متر از جاده اصلی فاصله بگیرید تا بهترین فضای ممکن ایمن برای خودرو ایجاد شود. حالا که از پارک شدن ایمن خودرو مطمئن شدید، چراغ‌های چشمک‌زن هشدار را روشن کرده و تا زمانی که کسی برای کمک نیامده یا خودتان اقدام به تعویض لاستیک نکرده‌اید، همه را از خودرو پیاده کنید.