Menu

آزادسازی واردات خودروهای خارجی در سال 99 واجب‌تر از نان شب!

آزادسازی واردات خودروهای خارجی در سال 99 واجب‌تر از نان شب!
چرخان

آزادسازی قیمت بنزین و ثابت ماندن قیمت دلار باعث شده تا درخواست‌ها برای آزادسازی واردات خودرو بیش از پیش شده و گمانی زنی‌ها برای این اعمال… ادامه مطلب ...

آزادسازی قیمت بنزین و ثابت ماندن قیمت دلار باعث شده تا درخواست‌ها برای آزادسازی واردات خودرو بیش از پیش شده و گمانی زنی‌ها برای این اعمال این تصمیم در بودجه 99 افزایش پیدا کند. اما آزادسازی واردات خودروهای خارجی نیازمند مقتضیاتی است که به نظر می‌رسد باید بیش از هرگونه ایجاد اشکال به آن توجه ویژه‌ای گردد.

به گزارش خبرتیوب، با آزادسازی قیمت بنزین در کشور و افزایش نیاز مردم به خودروهای با مصرف سوخت کم، بسیاری از کارشناسان معتقدند که بهترین فرصت برای آزادسازی واردات خودرو در سال 99 خواهد بود و این مهم بایستی با مجوز واردات خودروهای ارزان قیمت و خودروهای هیبریدی صورت بگیرد. به بیان دیگر اینکه بسیاری از فعالان بازار می‌گویند که عدم آزادسازی واردات خودروهای هیبریدی یک ضربه مهلک به سیاست مدیریت مصرف بنزین خواهد بود و بایستی هر چه سریعتر این اتفاق رخ دهد.

آزادسازی واردات خودروهای خارجی در سال 99 واجب‌تر از نان شب!

از سوی دیگر اینکه بعضی دیگر از فعالان بازار می‌گویند که با گران شدن قیمت خودروهای داخلی و رسیدن قیمت این خودروها به ارقام 200 و 300 میلیون تومان، می‌توان با آزادسازی واردات خودروهای خارجی ارزان قیمت، با یک تیر دو نشان زد چرا که هم می‌توان شاهد مدیریت بازار خودروهای داخلی بود و هم اینکه دسترسی مردم را به خودروهای خارجی امکان‌پذیر نمود.

اتفاقاتی از سال 98 که پیش بینی از بازار خودروهای خارجی در سال 99 را…

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در همین راستا در مصاحبه‌ای گفت: ما بایستی طبق کتاب واردات و صادرات عمل کنیم و طبیعتا این مقدار از انحصاری که در حال حاضر وجود دارد، قابل قبول نیست. بایستی تصمیم آزادسازی واردات خودرو اتخاذ شود و ابتدای سال 99 بهترین زمان برای این تصمیم‌گیری خواهد بود.

آزادسازی واردات خودروهای خارجی در سال 99 واجب‌تر از نان شب!

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه با اشاره به وضع قیمتی خودروهای خارجی در بازار و تغییرات آن گفت: به نظر می‌رسد که گرانی بنزین تاثیری روی بازار خودروهای خارجی نداشته باشد. در چند وقت اخیر البته شاهد گرانی در بازار بودیم و کاهشی در بازار خودروهای وارداتی نداشتیم. اما باید قبول کنیم که گرانی بنزین منجر به وارد شدن یک شوک جدید در بازار شده و باید منتظر باشیم و ببینیم که این شوک چه تاثیری در ادامه کار خواهد داشت. به طور کلی به نظرم بایستی با وضعیت فعلی قیمت بنزین، واردات خودرو آزاد شده و محدودیت واردات برداشته شود.

آزادسازی واردات خودروهای خارجی در سال 99 واجب‌تر از نان شب!

به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند که گرانی‌های فعلی از نبود نظارت‌های کافی روی بازار خودروهای خارجی بوده و بایستی هر چه سریعتر اقدامات لازم در این زمینه صورت بگیرد و هر چه سریعتر مصوبه آزادسازی واردات خودروهای خارجی چه در بودجه 99 چه در ماه‌های پایانی سال رسانه‌ای گردد تا جلوی اقدامات سودجویان گرفته شود.