Menu

رونمایی از فناوری جدید «جگوار» برای حذف صداهای مزاحم

رونمایی از فناوری جدید «جگوار» برای حذف صداهای مزاحم
کارپرس

سیستم جدید «جگوار لندرور» دارای عملکردی مشابه با یک جفت هدفون باکیفیت برای حذف سروصداهای مزاحم محیطی است و می تواند باعث کاهش صدای باد و تایرهای خودرو شود.

به گزارش خبرتیوب، شرکت بریتانیایی «جگوار لندرور» (JLR) از یک سیستم جدید برای حذف سروصداهای مزاحم داخل کابین خودرو رونمایی کرد.

این سیستم جدید که به ویژه برای خودروهای برقی جگوار کارایی دارد، می تواند صداهای ناخواسته داخل کابین را به اندازه 10 دسی بل کاهش دهد.

به گفته این خودروساز بریتانیایی، تماس با صداهای فرکانس پایین در دامنه 300 هرتز نظیر صدای باد و تایرهای خودرو می تواند سبب خستگی راننده شده، زمان واکنش را تقریباً 17 درصد افزایش داده و کار راننده برای مواجهه با خطرات جاده ای را دشوار کند.

برای مقابله با این صداهای فرکانس پایین، سیستم جدید جگوار لندرور از میکروفن های نصب شده بر روی هر چرخ استفاده می کند تا صداهای پس زمینه ای که توسط سرنشینان خودرو در هر لحظه شنیده می شود را ثبت کند.

نرم افزار، موج صوتی فاز متقابل را دقیقاً محاسبه کرده و آن را از طریق بلندگوهای خودرو پخش می کند تا صداهای یکنواخت و مزاحم را حذف کند.

از آنجا که این سیستم سازگارشونده است با تغییر سطح جاده، سرعت باد یا شرایط آب و هوایی، به طور خودکار صداها را تشخیص و برطرف می کند.

جگوار لندرور می گوید این فناوری به ویژه در خودروهای برقی، تمام برقی و پلاگین هیبریدی شرکت نظیر «F-Pace»، «I-Pace»، «Velar P400e» و «XF» مفید است چرا که هنگام رانندگی در حالت برقی صداهای جاده و باد با وضوح بسیار بیشتری شنیده می شوند، در حالی که صدای یک موتور احتراق داخلی به پوشاندن صداهای مخل کمک می کند.

دکتر استیو ایلی، مدیر ارشد پزشکی جگوار گفت: "فناوری حذف صداهای مزاحم نه تنها باعث بهبود ایمنی جاده می شود بلکه سطح سلامت و کیفیت زندگی مشتریان ما را ارتقا می بخشد."

وی افزود: "در دنیای پس از ویروس کرونا انتظار داریم که انتظارات مشتری از حمل و نقل خصوصی تغییر کند. تمرکز بیشتر بر روی ایمنی و حمل و نقل پاک خواهد بود که در آن فضاهای شخصی، سلامتی و بهداشت از ارزش بالاتری برخوردار هستند."

عرضه این فناوری جدید در حالی است که جگوار لندرور به تازگی تلاش های خود برای بهبود فناوری های داخل خودرو را تشدید کرده است.

قبل از این سیستم جدید نویزگیر، جگوار اقدام به معرفی یک سیستم بهبودیافته تصفیه هوای داخل کابین، یک نمایشگر سه بعدی ایستاده و یک سیستم اطلاعات سرگرمی لمسی بدون تماس کاملاً جدید کرد که با همکاری دانشگاه کمبریج ساخته و عرضه شده اند.

منبع: اوتو اکسپرس