Menu

شارژ کامل خودروهای برقی فقط در 10 دقیقه!

شارژ کامل خودروهای برقی فقط در 10 دقیقه!
کارپرس

شرکت تویوتا در حال ساخت نسل جدیدی از باتری های حالت جامد است که می توانند یک خودرو برقی را ظرف فقط 10 دقیقه از صفر تا صد شارژ کنند.

به گزارش خودروپرس، شرکت تویوتا موتور در حال کار بر روی نسل جدیدی از باتری های حالت جامد است که به ادعای این خودروساز می توانند یک خودرو برقی را ظرف فقط 10 دقیقه از صفر تا صد شارژ کنند.

تویوتا می گوید باتری های حالت جامد جدید باعث ایجاد یک تحول شگرف نه تنها برای خودروهای برقی بلکه برای کل صنعت خودرو می شوند.

به گفته این خودروساز ژاپنی، باتری های جدید می توانند علاوه بر کاهش زمان شارژ کامل خودرو به 10 دقیقه، توان پیمایش با هر بار شارژ را نیز به 500 کیلومتر برسانند.

براساس این گزارش تویوتا در حال کار بر روی بهبود این فناوری و از بین بردن تمام موانع و اشکالاتی است که باتری های لیتیوم یونی برای خودروهای برقی ایجاد می کنند به ویژه معضل کوتاهی طی مسافت با هر بار شارژ و طولانی بودن زمان شارژ.

تویوتا همچنین در نظر دارد اولین خودروسازی باشد که در اوایل دهه جاری یک خودرو برقی مجهز به باتری حالت جامد را به فروش می رساند.

پیش بینی می شود خودروساز ژاپنی در سال 2021 از نمونه اولیه این باتری رونمایی کند و گفته می شود با بکارگیری این فناوری توان پیمایش (برد حرکتی) خودرو تحت شرایط مشابه دو برابر یک خودرو برقی خواهد بود که از یک باتری لیتیوم یون سنتی استفاده می کند.

البته تویوتا قصد ندارد فضای داخلی خودرو را حتی در جمع و جورترین نمونه های اولیه فدای این باتری کند.

براساس این گزارش انتظار می رود باتری های حالت جامد به جایگزینی مناسب برای باتری های لیتیوم یونی تبدیل شوند، در حالی که این نوآوری خطر آتش سوزی را کاهش داده و چگالی انرژی را نیز چند برابر خواهد کرد.

تویوتا در حال حاضر با بیش از 1000 حق ثبت اختراع (پتنت) مربوط به باتری های حالت جامد، پیشتاز صنعت در این حوزه است.

ادعا می شود که باتری های آینده زمان شارژ را تقریباً 66 درصد کاهش خواهند داد.

منبع: Nikkei Asia