Menu

سیستم عامل اندروید در خودروهای فورد نصب می شود

سیستم عامل اندروید در خودروهای فورد نصب می شود
کارپرس

با امضای یک قرارداد همکاری شش ساله، سیستم عامل اندروید گوگل جایگزین «QNX» بلک بری در خودروهای فورد می شود.

به گزارش خودروپرس، شرکت خودروسازی فورد روز دوشنبه از عقد قرارداد همکاری با گوگل برای استفاده از سیستم عامل اندروید این شرکت در خودروهای آینده خود خبر داد.

به این ترتیب سیستم عامل اندروید در خودروهای فورد جایگزین «QNX» بلک بری می شود که برای سال ها سیستم اطلاعات سرگرمی فورد موسوم به «Sync»  را اجرا می کرد.

طبق این گزارش قرار است خودروهای جدید فورد و لینکلن از سال 2023 مجهز به اندروید شوند و خدمات و سرویس های گوگل به طور مستقیم در این محصولات نصب و اجرا شوند.

این مسیری است که پیشتر سایر خودروسازان نیز پیموده اند که از بارزترین آنها می توان به شرکت ولوو و پولستار اشاره کرد.

البته فورد به طور کامل توضیح نداد این همکاری چه قابلیت های «منحصر به فردی» را برای رانندگان در پی خواهد داشت اما می توان انتظار داشت خودروهای آن در دو سال آینده با استفاده از سیستم عامل گوگل متحول خواهند داشت.

برای مثال سرویس گوگل مپ (Google Maps) به سیستم مسیریابی اصلی فورد تبدیل خواهد شد، دستیار گوگل (Google Assistant) آماده و مهیای اجرای فرامین خودرو خواهد شد و گوگل پلی (Google Play) نیز نرم افزارهای بهینه سازی شده برای خودروهای فورد جهت پخش موسیقی، پادکست ها و ... را فراهم خواهد کرد.

البته همچنان علاقه مندان به سیستم «اپل کارپلی» (Apple Carplay) نیز می توانند در صورت تمایل از این سیستم استفاده کنند.

فورد و گوگل اعلام کردند نرم افزار اندروید همچنین امکان دسترسی به توسعه دهندگان ثالث که خواهان ایجاد نرم افزارهای اختصاصی برای خودرو هستند را فراهم خواهد کرد.

از جنبه تجاری نیز گوگل و فورد واحدی با عنوان «Team Upshift» را تشکیل خواهند داد که به خودروساز آمریکایی کمک می کند تا عملیات را با کمک فناوری یادگیری ماشین و هوش مصنوعی ابر گوگل ساده سازی کند.

فورد اعلام کرد کمک گوگل سبب تسریع در توسعه و ساخت محصول و مدیریت زنجیره عرضه خواهد شد.

گوگل و فورد اعلام کردند این همکاری برای مدت شش سال آینده معتبر خواهد بود.

منبع: CNET